NOWY WSPÓŁDZIAŁA

Staramy się wychodzić z założenia, że teatr to, wbrew pozorom, nie tylko świątynia sztuki. Zresztą już położenie w samym sercu stolicy Wielkopolski zobowiązuje nas do tego, by – prócz serwowania Widzom kolejnych smakowitych premier – otwierać się również z typowo poznańską gościnnością na wszelkie inne inicjatywy.
Z kim współpracujemy?


BRAMA POZNANIA

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach państwa polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. To również instytucja, która żywotnie zainteresowana jest poznawaniem i promowaniem ciekawych zjawisk kulturalnych na mapie Poznania. W ramach współpracy z Teatrem Nowym organizowane będą m.in. warsztaty dla różnych grup wiekowych, do których znakomitym wprowadzeniem była sąsiedzka wizyta Lucyny Kaczmarkiewicz, współautorki przewodnika CHOĆ/DŹ, ZOBACZ! podczas Dnia Otwartego Teatru Nowego (zobacz fotografie Łukasza Gdaka).


BRICKS4KIDZ

Bricks4Kidz (czyli po prostu: klocki dla dzieci) to sprawdzony amerykański pomysł zajęć dla dzieci, zapewniający wyjątkową atmosferę oraz wspaniałe połączenie nauki, budowania i zabawy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO®.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warsztaty prowadzone są w oparciu o innowacyjne programy i koncentrują się na tworzeniu wyjątkowych konstrukcji, rozwijają kreatywność i budzą ciekawość świata. Zachęcają do samodzielnego zdobywania wiedzy, a ponieważ nauka staje się zabawą, jest przez to znacznie bardziej skuteczna. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych animatorów, oparte o specjalne projekty tematyczne, przygotowane dla konkretnej grupy wiekowej. Również wykorzystywane zestawy klocków są dobrane do wieku i możliwości uczestników, co sprzyja rozwijaniu sprawności manualnej, myślenia przestrzennego i organizacji czasu i miejsca pracy, a konieczność współdziałania w grupie rówieśniczej pozwala uczestnikom zajęć rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne.
Oprócz warsztatów firma Bricks4Kidz organizuje również półkolonie i przyjęcia urodzinowe, których tematyka związana jest z klockami LEGO®.
Zajęcia z klockami organizowane są obecnie w ponad 20 lokalizacjach na terenie całej Polski – w tym właśnie w Teatrze Nowym w Poznaniu w ramach całosezonowej współpracy przy projekcie RODZICE W NOWYM.


CENTRUM INICJATYW SENIORALNYCH

W ramach współpracy rozpoczętej w 2012 roku Teatr Nowy w Poznaniu co sezon włącza się do organizowanej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych akcji SENIORALNI. POZNAŃ, przygotowując dla seniorów coś dla ducha i coś dla ciała, czyli: bilety na wybrany przez nich spektakl w promocyjnej cenie oraz specjalne niespodzianki w teatralnym bufecie. Od tamtej pory nasi goście z CIS mogli obejrzeć m.in.: WNĘTRZA, WIŚNIOWY SAD, PRZYJĘCIE DLA GŁUPCA, DZIECI ZONY, GRACZY, OBŁSUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA, OBWÓD GŁOWY, OSIECKĄ. BYLE NIE O MIŁOŚCI, DOM BERNARDY ALBA,DWIE DROGI.

W roku 2012 Teatr Nowy przystąpił również do projektu storytellingu dla seniorów, opartego na wzorcach skandynawskich. Zajęcia dla młodych „opowiadaczy” prowadził wówczas aktor Teatru Nowego, ALEKSANDER MACHALICA, a finałowy pokaz akcji odbył się na Trzeciej Scenie.

Zobacz więcej:
wszystkie wydarzenia najnowszej edycji SENIORALNI. POZNAŃ


FUNDACJA „INO CHICHRAĆ”

RAZEM. AKTORZY DZIECIOM to finał akcji czytań świątecznych i okołoświątecznych na oddziałach dziecięcych w szpitalach, a także w domach dziecka i ośrodkach wychowawczych w Poznaniu. Mali poznaniacy mieli okazję wysłuchania kilku pięknych, zimowych opowieści z Wydawnictwa „Zakamarki”, przeczytanych przez artystów głęboko wierzących w to, że warto zarażać młodych czytelników miłością do książek, nawet w czasach, w których przegrywają one z bardziej agresywnymi formami kultury.

W ramach akcji zorganizowano w sumie 5 czytań:

– 22 grudnia 2018 roku – w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. Mariackiej 24/28 w Poznaniu,
– 27 grudnia 2018 roku – w Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” przy ul. Swoboda 59 w Poznaniu,
– 28 grudnia 2018 roku – na Oddziale Laryngologicznym oraz na Oddziale Wewnętrznym – Hematologicznym Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza 7/8 w Poznaniu,
– 30 grudnia 2018 roku – czytanie finałowe na Trzeciej Scenie w Teatrze Nowy w Poznaniu.

Efekt? Kilka cudownych opowieści pochłanianych przez dzieci z wypiekami na twarzy i ogrom pięknych, pozytywnych emocji – zarówno u aktorów, jak i u młodych słuchaczy, którzy nie chcieli wprost wypuścić artystów i już nie mogą się doczekać kolejnych spotkań – z ludźmi, z literaturą i z pięknym światem wyobraźni, do którego książki stanowią najlepszy klucz…

Zobacz więcej:
akcje czytań na zdjęciach (zip)


KLUB NAUCZYCIELA

Klub NAUczyciela – klub pełen korzyści i przywilejów, stworzony z myślą o klientach: pracownikach oświaty. Członkostwo w Klubie uprawnia do korzystania z atrakcyjnych rabatów cenowych i ofert specjalnych przygotowanych przez partnerów Klubu na terenie całego kraju: kina, teatry, restauracje, stacje benzynowe, sklepy internetowe i stacjonarne. Więcej informacji na stronie: klub-nauczyciela.pl

Od 2017 roku Teatr Nowy jest partnerem Klubu NAUczyciela, otrzymał też tytuł „Marki Przyjaznej NAUczycielom”. Dzięki temu posiadacz karty Klubu NAUczyciela może dokonać zakupu 2 biletów w cenie 25 PLN w kasie Teatru Nowego. Kartę należy okazać przy zakupie i mieć ją przy sobie podczas sprawdzania biletów przed wejściem na widownię.


KOLOROWY UNIWERSYTET

Uniwersytet dość powszechnie kojarzy się z powagą gabinetów i sal wykładowych, toteż trudno wyobrazić sobie rozbrzmiewający w jego murach gwar i śmiech dzieci; a jednak – tak właśnie działa Kolorowy Uniwersytet UAM. Dzięki tej inicjatywie dzieci w wieku 8-12 lat z Poznania oraz z Wielkopolski mogą zapoznawać się z różnymi dziedzinami nauki, zwiedzając co miesiąc inny wydział UAM i aktywnie uczestnicząc w zdobywaniu wiedzy – w tym również wiedzy o kulturze. Teatr Nowy aktywnie włącza się w te działania, wierząc, że widzów należy wychowywać od najmłodszych lat.


KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU

10 grudnia 2018 roku Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca całokształt działań profilaktycznych dotyczących tolerancji podejmowanych przez wielkopolską policję i współpracujące z nią instytucje. Z uwagi na międzypokoleniowy wymiar tego przedsięwzięcia – oraz na biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ludzie młodzi podjęli się przedstawienia tej tematyki – impreza odbyła się pod hasłem „Z tolerancją na Ty”.

W gali udział wzięli:
Maria Krupecka – pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do spraw równego traktowania i – obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu współorganizator wydarzenia, podinsp. Andrzej Gibadło – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. ochrony praw człowieka, a także podkom. Magdalena Piaszczyńska-Szuba z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Gościem honorowym był Mandar Purandare, lektor języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzyk i artysta.

Podczas gali odbyły się m.in. przedstawienia przygotowane przez młodzież. Grupa czarnecko-trzcianecka przygotowała pokaz zatytułowany NIE TACY, natomiast grupa ostrowska wystawiła spektakl TOLERANCJA. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wystąpienie Mandara Purandare, który zapoznał gości z HYMNEM napisanym w języku marathi przez Dnyaneshwara – indyjskiego filozofa, mistyka, jogina i poetę.

Zobacz więcej:
fotografie ze spektakli (zip)


RADA OSIEDLA JEŻYCE

Od początku 2018 roku Teatr Nowy w Poznaniu współpracuje ściśle z Radą Osiedla Jeżyce. W maju i w czerwcu 2018 wspólnie dyskutowaliśmy o pomysłach na rozwijanie rozmaitych form jeżyckiej edukacji, poszukując wspólnego mianownika satysfakcjonującego zarówno środowisko szkolne, jak i podejmujące działania edukacyjne instytucje z Jeżyc. Ostatecznie udało się wypracować wspólny plan działań, zgodnie z którym od 2019 roku jeżyckie szkoły podstawowe nr 23, 36 i 71 będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Teatr Nowy w Poznaniu, a finansowanych ze środków Rady Osiedla Jeżyce.
Rada nie ogranicza się zresztą tylko do współpracy edukacyjnej, zaprasza też jeżyckich sąsiadów, w tym Teatr Nowy, do realizacji przedsięwzięć aktywizujących i integrujących społeczność lokalną na wielu płaszczyznach.


SŁODKIE CZARY-MARY

Miejsce, które znają i uwielbiają wszyscy smakosze czekolady – mali i duzi, czyli poznańskie muzeum słodkości połączone ze słodkimi warsztatami. Można tu odbyć fascynującą podróż szlakiem ulubionego przysmaku łasuchów: od ziarenka rodem z afrykańskich plantacji drzew kakaowca aż do klasycznej tabliczki gotowego przysmaku, kończąc tę wyprawę na zajęciach, podczas których przygotować można czekoladowe narzędzia albo własną tabliczkę z poznańskimi koziołkami i ulubionymi dodatkami.

Ale magii słodkości można ulec też w teatrze, ponieważ Słodkie Czary Mary są sponsorem słodyczy podczas takich wydarzeń, jak teatralny Dzień Dziecka czy wizyty Mikołaja z Laponii.


SOLAR

Więcej szczegółów już niebawem.


TERENOWY KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu od ponad trzydziestu lat skupia specjalistów, którzy udzielają profesjonalnego wsparcia rodzinom, młodzieży i dzieciom w sytuacjach kryzysowych oraz służą pomocą w codziennych zadaniach związanych z trudami wychowania. Pracownicy i wolontariusze – psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, mediatorzy, prawnicy – podejmują wszelkie działania mające na celu ochronę praw dziecka.

Realizowane działania pozwalają zapewnić wsparcie psychologiczne i pedagogiczne rodzinom, umożliwiają pracę z dziećmi i młodzieżą z rodzin z trudnościami wychowawczymi oraz przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o prawach dziecka poprzez działania edukacyjne. Specjaliści podejmują interwencje w sytuacjach kryzysowych w rodzinach, udzielają pomocy prawnej, prowadzą mediacje rodzinne i wspierają osoby uwikłane w transgraniczny konflikt rodzinny w ramach współpracy stowarzyszenia z międzynarodową organizacją pozarządową – International Social Service.

plakat_kopd


WSPÓŁPRACA Z WYDAWNICTWAMI

W gronie współpracowników Teatru Nowego znajdują się: MEDIA RODZINA, PAPILON-PUBLICAT, REBIS, ZAKAMARKI

Kup bilet