Nowy+

WPROWADZENIE DO PREMIERY: BENIOWSKI. BALLADA BEZ BOHATERA

Kiedy, gdzie:
9 kwietnia 2018 | 19.30 | Scena Nowa
Ceny biletów:
1 PLN (dostępne w kasie Teatru Nowego
i w sprzedaży on-line)

Zapraszamy do rozmowy o naszych słowiańskich korzeniach, o mitach i legendach Słowiańszczyzny. Gośćmi spotkania będą prof. dr hab. Krzysztof Trybuś, specjalista w zakresie tradycji literackiej Norwida, Mickiewicza i Słowackiego, oraz dr Paweł Zych, autor komiksów oraz współautor BESTIARIUSZA SŁOWIAŃSKIEGO, pozwalającego czytelnikom zagłębić się w barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Zaprosimy Państwa do rozmowy o tym, dlaczego warto czytać Słowackiego i jakich bohaterów zyskaliśmy dzięki niemu. Nie zabraknie też odniesień do NIESAMOWITEJ SŁOWIAŃSZCZYZNY Marii Janion, BENIOWSKIEGO i innych dzieł Słowackiego oraz antologii IDEE PROGRAMOWE ROMANTYKÓW POLSKICH. Fragmenty tekstów przeczytają dla Państwa aktorzy Teatru Nowego, Maria Rybarczyk i Mariusz Zaniewski, a spotkanie poprowadzi Michał Pabian.

Prof. dr hab. Krzysztof Trybuś (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – znawca poezji XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem romantyzmu, w tym zwłaszcza twórczości Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, zainteresowany także problematyką tradycji literackiej i pamięci, głównie dotyczącą odwołań do romantycznego dziedzictwa z perspektywy dwudziestowiecznej współczesności (poezja Czesława Miłosza, działalność krytycznoliteracka Kazimierza Wyki, pisarstwo Wacława Odojewskiego). Zajmuje się m.in. badaniami romantycznego mitu słowiańskiego początku, współczesną pamięcią kulturową utrwaloną w literaturze polskiego romantyzmu, romantycznym sarmatyzmem z dzisiejszej perspektywy, współczesnymi sporami o klasycyzm, metaforyką pamięci i wyobraźnia poetycką oraz romantyczną pamięcią wspólnoty żywych i zmarłych.

Paweł Zych – twórca komiksów i ilustrator, zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Swoje prace publikował w „Lampie”, francuskim „Spirou”, czeskim „Argh!”, polskich czasopismach i antologiach komiksowych (m.in. WSZYSTKO, CO CHCIAŁBYŚ WIEDZIEĆ O PIŁCE i OPOWIEŚCI TRAMWAJOWE). Ma na swoim koncie pełnometrażowe autorskie albumy INFAMIS oraz CHOMIK ZAGŁADY. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Focus Historia”. W 2012 roku nakładem wydawnictwa BOSZ ukazał się BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI – leksykon demonologii słowiańskiej, którego jest współautorem.

Kup bilet