Data publikacji: 5 czerwca 2025
Za nami Zgromadzenie Ogólne Unii Polskich Teatrów. W obradach gremium uczestniczyła Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska.
Członkowie Unii jednogłośnie wybrali dyrektorkę Teatru Powszechnego w Łodzi, Ewę Pilawską, na Prezeskę Unii na kolejną kadencję.
Wiceprezesami Unii w kolejnej kadencji będą: dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, Piotr Kruszczyński i dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie, Artur Tyszkiewicz. Sekretarzem został dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Mirosław Gawęda.
Wyznaczyliśmy kierunki i działamy dalej. Naszym priorytetem pozostaje tak zwana „ustawa o teatrach”, nad którą pracujemy wspólnie z przedstawicielami środowiska teatralnego. Będziemy kontynuować prace grupy roboczej – wierzymy, że jako środowisko potrafimy mówić wspólnym głosem, aby zawalczyć o przyszłość polskiego teatru, w szczególności sieci teatrów zespołowych, repertuarowych – podsumowała obrady Ewa Pilawska.
Unia Polskich Teatrów istnieje od 2003 roku i skupia ważne polskie sceny (Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatr Dramatyczny im. G. Holoubka w Warszawie). Unia od lat zabiega o szeroko rozumiane dobro ludzi teatru i przyszłość teatru. Zajmuje stanowiska w najważniejszych sprawach, reaguje na złe praktyki stosowane pod adresem teatrów, proponuje rozwiązania, poddaje pod dyskusję istotne problemy i dyskutuje z rządzącymi o kluczowych tematach, reprezentując środowisko teatralne.