ARCHIWUM EDUKACYJNE

Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywami edukacyjnymi z ostatnich lat, które zachowaliśmy dla Państwa w ARCHIWUM EDUKACYJNYM.


BALET NA CZTERY PORY ROKU

Czy da się przetańczyć cały rok – od początku jesieni aż do końca lata?

O tym, że to najzupełniej możliwe, przekonali nas utalentowani wychowankowie Akademii Baletowej BALERINA, prowadzonej przez Irinę Prakharenko-Kosmowską, tancerkę, choreografkę, solistkę Teatru Muzycznego w Poznaniu. Młodzi tancerze po pandemicznej przerwie znów zawitali na scenę Teatru Nowego, by zaczarować Widzów małych i dużych swoim talentem i pomysłami. Nie zabrakło też gości specjalnych!

Pokaz odbył się 4 i 5 czerwca 2022 na Scenie Nowej Teatru Nowgo.


BRAMA POZNANIA

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach państwa polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. To również instytucja, która żywotnie zainteresowana jest poznawaniem i promowaniem ciekawych zjawisk kulturalnych na mapie Poznania. W ramach współpracy z Teatrem Nowym organizowane będą m.in. warsztaty dla różnych grup wiekowych, do których znakomitym wprowadzeniem była sąsiedzka wizyta Lucyny Kaczmarkiewicz, współautorki przewodnika CHOĆ/DŹ, ZOBACZ! podczas Dnia Otwartego Teatru Nowego (zobacz fotografie Łukasza Gdaka).


BRICKS4KIDZ

Bricks4Kidz (czyli po prostu: klocki dla dzieci) to sprawdzony amerykański pomysł zajęć dla dzieci, zapewniający wyjątkową atmosferę oraz wspaniałe połączenie nauki, budowania i zabawy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO®.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warsztaty prowadzone są w oparciu o innowacyjne programy i koncentrują się na tworzeniu wyjątkowych konstrukcji, rozwijają kreatywność i budzą ciekawość świata. Zachęcają do samodzielnego zdobywania wiedzy, a ponieważ nauka staje się zabawą, jest przez to znacznie bardziej skuteczna. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych animatorów, oparte o specjalne projekty tematyczne, przygotowane dla konkretnej grupy wiekowej. Również wykorzystywane zestawy klocków są dobrane do wieku i możliwości uczestników, co sprzyja rozwijaniu sprawności manualnej, myślenia przestrzennego i organizacji czasu i miejsca pracy, a konieczność współdziałania w grupie rówieśniczej pozwala uczestnikom zajęć rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne.
Oprócz warsztatów firma Bricks4Kidz organizuje również półkolonie i przyjęcia urodzinowe, których tematyka związana jest z klockami LEGO®.
Zajęcia z klockami organizowane są obecnie w ponad 20 lokalizacjach na terenie całej Polski – w tym właśnie w Teatrze Nowym w Poznaniu w ramach całosezonowej współpracy przy projekcie RODZICE W NOWYM.


FUNDACJA „INO CHICHRAĆ”

RAZEM. AKTORZY DZIECIOM to finał akcji czytań świątecznych i okołoświątecznych na oddziałach dziecięcych w szpitalach, a także w domach dziecka i ośrodkach wychowawczych w Poznaniu. Mali poznaniacy mieli okazję wysłuchania kilku pięknych, zimowych opowieści z Wydawnictwa „Zakamarki”, przeczytanych przez artystów głęboko wierzących w to, że warto zarażać młodych czytelników miłością do książek, nawet w czasach, w których przegrywają one z bardziej agresywnymi formami kultury.

W ramach akcji zorganizowano w sumie 5 czytań:

– 22 grudnia 2018 roku – w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. Mariackiej 24/28 w Poznaniu,
– 27 grudnia 2018 roku – w Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” przy ul. Swoboda 59 w Poznaniu,
– 28 grudnia 2018 roku – na Oddziale Laryngologicznym oraz na Oddziale Wewnętrznym – Hematologicznym Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza 7/8 w Poznaniu,
– 30 grudnia 2018 roku – czytanie finałowe na Trzeciej Scenie w Teatrze Nowy w Poznaniu.

Efekt? Kilka cudownych opowieści pochłanianych przez dzieci z wypiekami na twarzy i ogrom pięknych, pozytywnych emocji – zarówno u aktorów, jak i u młodych słuchaczy, którzy nie chcieli wprost wypuścić artystów i już nie mogą się doczekać kolejnych spotkań – z ludźmi, z literaturą i z pięknym światem wyobraźni, do którego książki stanowią najlepszy klucz…

Zobacz więcej:
akcje czytań na zdjęciach (zip)


KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU

10 grudnia 2018 roku Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca całokształt działań profilaktycznych dotyczących tolerancji podejmowanych przez wielkopolską policję i współpracujące z nią instytucje. Z uwagi na międzypokoleniowy wymiar tego przedsięwzięcia – oraz na biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ludzie młodzi podjęli się przedstawienia tej tematyki – impreza odbyła się pod hasłem „Z tolerancją na Ty”.

W gali udział wzięli:
Maria Krupecka – pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do spraw równego traktowania i – obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu współorganizator wydarzenia, podinsp. Andrzej Gibadło – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. ochrony praw człowieka, a także podkom. Magdalena Piaszczyńska-Szuba z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Gościem honorowym był Mandar Purandare, lektor języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzyk i artysta.

Podczas gali odbyły się m.in. przedstawienia przygotowane przez młodzież. Grupa czarnecko-trzcianecka przygotowała pokaz zatytułowany NIE TACY, natomiast grupa ostrowska wystawiła spektakl TOLERANCJA. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wystąpienie Mandara Purandare, który zapoznał gości z HYMNEM napisanym w języku marathi przez Dnyaneshwara – indyjskiego filozofa, mistyka, jogina i poetę.

Zobacz więcej:
fotografie ze spektakli (zip)


MATERIAŁY EDUKACYJNE

Już trzeci sezon Teatr Nowy w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli przygotowuje dla pracowników oświaty specjalne zakładki edukacyjne, zawierające propozycje ćwiczeń dotyczących wskazanego spektaklu, do przeprowadzenia na lekcji podsumowującej wizytę w teatrze.

Kontakt w sprawie pozyskania materiałów i szczegółowe informacje:
AGNIESZKA CHEŁKOWSKA-MADEJ
tel. 61 845 21 52
edukacja@teatrnowy.pl

wkladka_DZIADY_nr_1-1wkladka_VERSUS_nr_2-1tn_wkladka_edu_baranczak_3edu_wkladka_5_dom_lalki


PIERSI POD KONTROLĄ W V4 – GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ

Niezwykła instalacja w służbie profilaktyki raka piersi zagości w foyer Sceny Nowej Teatru Nowego w Poznaniu.

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Teatr Nowy w Poznaniu są partnerami projektu PIERSI POD KONTROLĄ W V4 – GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ, stworzonego przez organizację wspierającą kobiety z rakiem piersi – Alliance of Women with Breast Cancer z Pragi.

W skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą 4 kraje – Czechy, Słowacja, Węgry i Polska. Projekt skierowany jest do ich mieszkańców, niezależnie od wieku i płci, którym chcielibyśmy za pomocą silnego i wyrazistego przesłania uzmysłowić, że w zmaganiu się z rakiem piersi ogromne znaczenie ma profilaktyka i że warto wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie – w 2012 roku zdiagnozowano blisko 1,7 miliona zachorowań. To też piąta najczęstsza przyczyna zgonu z powodu raka u kobiet. Rocznie w Republice Czeskiej diagnozuje się ponad 7 000 nowych przypadków raka piersi, ponad 5 000 jest ich na Węgrzech, ponad 17 000 – w Polsce, a ponad 2 600 – na Słowacji. 360 000 kobiet diagnozuje się każdego roku w krajach UE, przy czym bardzo często są to młode kobiety. Chociaż we wszystkich krajach V4 istnieją oficjalne programy badań profilaktycznych, to jednak mają one swoje ograniczenia, np. częstotliwość badań, ograniczenia wiekowe itd. Tym ważniejsze wydaje się budowanie w społeczeństwie świadomości, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka, za pomocą mądrych i ciekawie przeprowadzanych akcji informacyjnych.

Projekt, łączący w ciekawy sposób sztukę i zdrowie, to mobilna ściana złożona z gipsowych odlewów piersi osób zdrowych oraz tych dotkniętych rakiem piersi. Prezentowany w teatrze, ma stać się pomostem między światem medycyny i profilaktyki a światem kultury i jej odbiorców. Ściana gościła już w najważniejszych teatrach w Budapeszcie, Bratysławie, Koszycach, Ostrawie oraz Pradze – Teatr Nowy i jego Widzowie dołączają więc do prestiżowego grona.

Na uroczyste otwarcie ekspozycji w foyer Sceny Nowej zapraszamy 17 września o 14.30 – dokonają go: Krystyna Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, Eva Knappová – Dyrektor Alliance of Women with Breast Cancer, Piotr Kruszczyński oraz Jacek Nadarzyński – dyrektorzy Teatru Nowego.

Wystawa potrwa do 29 września 2019 roku i będzie dostępna w godzinach funkcjonowania foyer Sceny Nowej (45 minut przed każdym spektaklem). Odwiedzający foyer goście będą mogli porozmawiać o profilaktyce raka piersi z dyżurującymi tam przedstawicielkami „Amazonek” i otrzymać materiały szkoleniowe dotyczące samobadania.

Chętnych zapraszamy również na spotkanie w Lilla Cafe – kawiarni przy ul. Dąbrowskiego 97 w Poznaniu, w której za pomocą fantomów będą mogli nauczyć się, jak należy przeprowadzać samobadanie. Amazonki czekają na zainteresowane osoby w dniach 18 września i 20 września od 14:00 do 18:00.


SŁODKIE CZARY-MARY

Miejsce, które znają i uwielbiają wszyscy smakosze czekolady – mali i duzi, czyli poznańskie muzeum słodkości połączone ze słodkimi warsztatami. Można tu odbyć fascynującą podróż szlakiem ulubionego przysmaku łasuchów: od ziarenka rodem z afrykańskich plantacji drzew kakaowca aż do klasycznej tabliczki gotowego przysmaku, kończąc tę wyprawę na zajęciach, podczas których przygotować można czekoladowe narzędzia albo własną tabliczkę z poznańskimi koziołkami i ulubionymi dodatkami.

Ale magii słodkości można ulec też w teatrze, ponieważ Słodkie Czary Mary są sponsorem słodyczy podczas takich wydarzeń, jak teatralny Dzień Dziecka czy wizyty Mikołaja z Laponii.


SOLAR

Więcej szczegółów już niebawem.


TERENOWY KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu od ponad trzydziestu lat skupia specjalistów, którzy udzielają profesjonalnego wsparcia rodzinom, młodzieży i dzieciom w sytuacjach kryzysowych oraz służą pomocą w codziennych zadaniach związanych z trudami wychowania. Pracownicy i wolontariusze – psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, mediatorzy, prawnicy – podejmują wszelkie działania mające na celu ochronę praw dziecka.

Realizowane działania pozwalają zapewnić wsparcie psychologiczne i pedagogiczne rodzinom, umożliwiają pracę z dziećmi i młodzieżą z rodzin z trudnościami wychowawczymi oraz przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o prawach dziecka poprzez działania edukacyjne. Specjaliści podejmują interwencje w sytuacjach kryzysowych w rodzinach, udzielają pomocy prawnej, prowadzą mediacje rodzinne i wspierają osoby uwikłane w transgraniczny konflikt rodzinny w ramach współpracy stowarzyszenia z międzynarodową organizacją pozarządową – International Social Service.

plakat_kopd


FEMINA PROJEKT

Fundacja „Femina Project” Centrum Promocji i Rozwoju Kobiet, stworzona przez Karolinę Bloch i Karolinę Stróżyńską–Matuszewską, działa we Wronkach i sąsiadujących z nimi gminach, skupiając się na wieloaspektowej aktywizacji kobiet oraz osób starszych, a także wspieraniem czytelnictwa oraz twórczości ludowej. W sezonie 2015/2016 w ramach współpracy z Teatrem Nowym w Poznaniu przy projekcie TRZECI WYMIAR TEATRU dla liczącego obecnie 207 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wronkach odbędą się wykłady o historii teatru, uczestnicy zyskają również możliwość zajrzenia za kulisy teatru podczas wycieczki oraz wzięcia udziału w warsztatach teatralnych. Inauguracyjne zajęcia – wykład dramaturga, Michała Pabiana, zatytułowany ZNAK, CZYLI JAK OZNACZYĆ TRUDNĄ HISTORIĘ TEATRU – odbyły się 23 września 2015 roku.

Szczegółowych informacji dotyczących współpracy udziela koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku – tel. 502 098 698.

Zobacz więcej:

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wronkach


FUNDACJA APJA

Utworzona w 2012 roku Fundacja APJA prowadzi działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i osób starszych, zajmuje się również realizacją projektów kulturalnych, w tym kolejnych edycji projektu OTWARTY ŚWIAT obejmującego m.in. zajęcia z arteterapii. W ramach współpracy z Teatrem Nowym Fundacja planuje przeprowadzenie cyklu zajęć teatralnych dla uczniów z niepełnosprawnościami z poznańskiej szkoły „Zawsze Razem”. W pracach fundacji aktywnie uczestniczy aktor Teatru Nowego – JANUSZ ANDRZEJEWSKI.

Zobacz więcej:

podsumowanie projektu OTWARTY ŚWIAT 2014
foto z warsztatów w Czerwonaku
foto z warsztatów w Luboniu
foto z warsztatów w Puszczykowie


FUTURE VOICE SYSTEM

W roku 2015 Teatr Nowy w Poznaniu we współpracy z Future Voice System sp. z o.o. zrealizował projekt „Kulturalny Poznań bez barier 2”. Na początku sezonu – 9 i 10 września 2015 roku – w ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty edukacyjno-kulturalne na temat obsługi widzów z niepełnosprawnością i udostępniania kultury osobom niepełnosprawnym ruchowo, osobom niewidomym oraz niesłyszącym. W ramach projektu odbył się również „spektakl bez barier”, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (audiodeskrypcja, napisy oraz tłumacz języka migowego, pętla indukcyjna). Projekt „Kulturalny Poznań bez barier 2” dofinansowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz więcej:

Fundacja Kultury bez Barier
zdjęcia z warsztatów w ramach projektu „Kulturalny Poznań bez barier 2”


HUSHKIDS

Dzieci w teatrze mogą być nie tylko widzami. Założona w 2014 roku grupa taneczna HushKids, złożona z 11 scenicznych osobowości w wieku do 13 lat, zaprasza na ato.MY – pierwszy tego typu spektakl ruchowy tworzony przez dzieci – dla dzieci i dorosłych! Na gościnnych deskach Teatru Nowego w Poznaniu powstała w tym sezonie opowieść o marzeniach, wierze w siebie i chęci pokonywania własnych słabości. No i o dzieciach będących – jak tytułowe atomy – mikrocząsteczkami poruszającymi się w makroświecie dorosłych. Premiera spektaklu odbyła się 24 marca 2016 roku.
Celem projektu było stworzenie spektaklu w oparciu o system działań edukacyjnych, które poszerzają wyobraźnię i umiejętność twórczego myślenia, oswojenie dzieci z różnymi technikami tanecznymi, warsztatem aktorskim i tajemniczym światem teatru. Pomysłodawcami spektaklu są: Marcin Stan (opiekun i choreograf grupy HushKids) oraz MARTYNA ZAREMBA (aktorka Teatru Nowego).

Zobacz więcej:

strona spektaklu
zapowiedź video spektaklu
reportaż w Radio Merkury


LOŻA PATRONÓW

Loża Patronów Teatru jest stowarzyszeniem zajmującym się upowszechnianiem i wspieraniem sztuki teatralnej, promowaniem twórców – ze szczególnym uwzględnieniem artystów związanych z Wielkopolską, wyróżnianiem najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także współpracą z innymi organizacjami, które podejmują podobne działania oraz administracją publiczną i mediami. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

Członkowie Loży spotykali się w Teatrze Nowym m.in. na premierach, dając w ten sposób wyraz swoim artystycznym zamiłowaniom i aktywnie udzielając wsparcia zespołowi. Loża wspierała też Teatr Nowy organizacyjnie, towarzyszyła jego pracownikom przy okazji wszystkich rocznic oraz świąt, nagradzała kwiatami i upominkami aktorów obchodzących jubileusze pracy na scenie. Duże znaczenie dla Teatru miało wsparcie finansowe przekazywane corocznie w postaci dotacji z funduszy Stowarzyszenia, a także coroczna uroczystość wręczenia „Srebrnej Maski” – nagrody dla najlepszego aktora ostatniego sezonu, którą Loża przyznaje od 1994 roku.

Zobacz więcej:

lista laureatów „Srebrnej Maski”


NOWY CZYTA DZIECIOM

Comiesięczne spotkania z literaturą NOWY CZYTA DZIECIOM szybko stały się jedną z najbardziej wyczekiwanych przez widzów imprez – wejściówki na kolejne czytanki znikały z kasy w ciągu kilku godzin. W ramach cyklu prezentowaliśmy zarówno literaturę najnowszą jak i klasykę. W czeluściach bibliotek pan Pchełka odnalazł książki, które – czytane oczywiście przez aktorów Teatru Nowego – przeniosły najmłodszych i ich opiekunów do Francji, Włoch, Finlandii, na wyspy Oceanii, do Indii czy Iraku. Rodzinne uczestnictwo w czytankach było przyczynkiem do międzypokoleniowego dialogu między dziećmi i dorosłymi i działaniem na rzecz wychowania kolejnych pokoleń widzów Teatru Nowego w Poznaniu.

Zobacz więcej:

archiwum wydarzeń w ramach cyklu NOWY CZYTA DZIECIOM


PROGRAM „PaT” – PROFILAKTYKA a TY

Na terenie kraju program PROFILAKTYKA A TY realizowany jest od 11 lat przez Gabinet Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT i przy wsparciu partnerów: MSWiA, MEN oraz MON w ramach rządowych programów RAZEM BEZPIECZNIEJ i BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA. Program oparty jest na promowaniu idei profilaktyki rówieśniczej.

Młodzież uczestnicząca w programie tworzy aktywnie działający w obszarze profilaktyki zespół pasjonatów. Poprzez swoje zaangażowanie przekazuje rówieśnikom pozytywne i godne naśladowania wzorce zachowań.

Akcja obejmuje 7 obszarów aktywności:

• działanie (spotkania i szkolenia dla młodzieży, rodziców, liderów programu i nauczycieli)
• informację (promowanie wartościowych inicjatyw edukacyjno-profilaktycznych)
• edukację (ewaluacja i naukowe opracowanie wniosków płynących z realizacji programu)
• certyfikowanie najciekawszych projektów profilaktyczno-artystycznych w całej Polsce
• akcję „Przystanek PaT” (coroczne, ogólnopolskie spotkanie społeczności PaT z całego kraju promującej modę na życie wolne od uzależnień)
• PaH czyli „Profilaktyka a Harcerstwo”
• PaTosferę (kilkugodzinne akcje promujące ideę życia wolnego od uzależnień w lokalnych społecznościach)

W Teatrze Nowym w Poznaniu odbywają się spotkania i pokazy teatralne młodzieży działającej w ramach programu.

Adres strony, na której pozyskać można niezbędne informacje dotyczące programu: www.pat.policja.gov.pl

Zobacz więcej:

roczek poznańskiej grupy PaT oraz prowadzonych (pod czujnym okiem Michała Pabiana, dramaturga Teatru Nowego, oraz oraz innych pracowników Teatru Nowego w Poznaniu) warsztatów dla młodzieży (fotografie | zip)


RADA OSIEDLA JEŻYCE

Od początku 2018 roku Teatr Nowy w Poznaniu współpracuje ściśle z Radą Osiedla Jeżyce. W maju i w czerwcu 2018 wspólnie dyskutowaliśmy o pomysłach na rozwijanie rozmaitych form jeżyckiej edukacji, poszukując wspólnego mianownika satysfakcjonującego zarówno środowisko szkolne, jak i podejmujące działania edukacyjne instytucje z Jeżyc. Ostatecznie udało się wypracować wspólny plan działań, zgodnie z którym od 2019 roku jeżyckie szkoły podstawowe nr 23, 36 i 71 będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Teatr Nowy w Poznaniu, a finansowanych ze środków Rady Osiedla Jeżyce.
Rada nie ogranicza się zresztą tylko do współpracy edukacyjnej, zaprasza też jeżyckich sąsiadów, w tym Teatr Nowy, do realizacji przedsięwzięć aktywizujących i integrujących społeczność lokalną na wielu płaszczyznach.


STOWARZYSZENIE NA TAK

Trwająca od 2007 roku współpraca zaowocowała powstaniem grupy teatralnej „Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki”. Obecnie grupa składa się ze sprawnych fizycznie osób dorosłych z niewielkimi niepełnosprawnościami intelektualnymi, będących podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przylesie”. Członkowie grupy spotykają się na cotygodniowych próbach, przygotowując spektakle, prezentowane później oficjalnie na Dużej Scenie Teatru Nowego. Licznie uczestnicząca w tych wydarzeniach publiczność mogła już obejrzeć m.in. JAK U SZEKSPIRA na motywach dramatu ROMEO I JULIA, BOLERO, PRZYLESIE WESTERN STORY, LOKOMOTYWĘ MARZEŃ czy DOM WARIATÓW.

Do 2013 roku opiekunem i przyjacielem grupy był WOJCIECH DENEKA; w roku 2014 konsultacjami aktorskimi zajmował się ANDRZEJ LAJBOREK. Osobą odpowiedzialną za kształt teatralnych przedsięwzięć z ramienia WTZ „Przylesie” jest Hanna Rynowiecka.

Zobacz więcej:

fotografie z próby plenerowej DOMU WARIATÓW


TEATR Z KLASĄ

TEATR Z KLASĄ to kolejna inicjatywa Loża Patronów Teatru, tym razem realizowana we współpracy z Gminą Kostrzyn, Urzędem Miejskim w Kostrzynie oraz Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie, którego uczniowie z powodzeniem wzięli udział w zajęciach teatralnych, przygotowując pod opieką nauczycieli oraz aktorki Teatru Nowego w Poznaniu, MAŁGORZATY ŁODEJ-STACHOWIAK, własny spektakl: PĘTLA CZASU z wykorzystaniem tekstów Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego. Premiera przedstawienia odbyła się 22 czerwca 2015 roku na Trzeciej Scenie.

Młodzi artyści ponownie zawładnęli Teatrem Nowym 9 maja 2016 roku. Uczniowie klasy IB Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzyniu wystawili spektakl KORONA według BALLADYNY Juliusza Słowackiego. Opiekunem artystycznym przedstawienia zrealizowanego w ramach projektu TEATR Z KLASĄ była MAŁGORZATA ŁODEJ-STACHOWIAK.

Na czerwiec 2016 roku zaplanowano kolejną młodzieżową premierę realizowaną przez Lożę Patronów Teatru , tym razem przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania.

Zobacz więcej:

informacje o projekcie
relacja fotograficzna ze spektaklu KORONA
relacja fotograficzna ze spektaklu PĘTLA CZASU


TE_ATRakcje 2

Projekt TE_ATRakcje powstał z myślą o najmłodszych poznaniakach. To do nich głównie adresowaliśmy cykl przedstawień o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka zawiera ważne treści społeczne. Każdej prezentacji teatralnej towarzyszyły warsztaty dla dzieci, rodziców lub nauczycieli (stąd połączenie słów „teatr” i „akcje”). Sukces pierwszej dwóch edycji projektu udowodnił, że sztuka dla dzieci wnosi nowe, ważne wartości do życia tak najmłodszych, jak i ich rodziców.

Do drugiej odsłony TE_ATRakcji zaprosiliśmy trzy spektakle.

W czerwcu 2015 roku mogli Państwo obejrzeć UROK TUWIMA w reżyserii Konrada Dworakowskiego i w muzycznej aranżacji Piotra Nazaruka – spektakl, który pozwalał na nowo zachwycić się uwielbianymi przez wszystkich czytelników wierszami Juliana Tuwima, zabawny, choć czasem także melancholijny, czerpiący z estetyki cyrku. Towarzyszące wydarzeniu warsztaty dla nauczycieli dotyczące pracy z z utworami poetyckimi, poprowadziła Justyna Czarnota z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

W sezonie 2015/2016 czekały na Państwa jeszcze 2 przedstawienia. DREWNOSTUKI (Holtzklopfen) z Helios Theater z Hamm to kameralne widowisko dla najmłodszych zafascynowanych poznawaniem otaczającej rzeczywistości. Zaprosimy naszych małych widzów do świata stworzonego z drewna, wypełnionego zapachem trocin i rozbrzmiewającego stukami, pukami, trzaskami oraz szumami. Po spektaklu artyści wciągną wszystkich do wspólnej zabawy.

Ostatnia prezentacja – THE WOLF GAME ze znanego już naszym widzom Teatro Distinto z Valenzy – postawiła pytania o znaczenie negatywnych emocji w życiu każdego z nas oraz o granice ich wyrażania. Podobnie jak w KISH KUSHU (prezentowanym z sukcesem podczas pierwszej edycji TE_ATRakcji) temat był poważny, ale okraszony poczuciem humoru. Po każdym spektaklu odbyły się warsztaty tematyczne dla dzieci z rodzicami, które poprowadziła Natalia Minge z Centrum Psychologiczno-Coachingowego Inspeerio.

Projekt TE_ATRakcje2 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ministerstwo

Kurator projektu: AGATA DRWIĘGA
Opieka organizacyjna: AGNIESZKA CHEŁKOWSKA-MADEJ
Partnerzy projektu:

aqlturkapl

dzieci_poznan_logo

logo_woj_wielko

logo_czasdzieci_jpg_300px


ZAKŁAD POPRAWCZY W POZNANIU

Na mocy porozumienia wychowankowie placówki mogą raz w miesiącu oglądać spektakle z repertuaru Teatru Nowego w ramach specjalnej oferty, kupując bilety w symbolicznej cenie. Przed lub po spektaklach organizowane są również spotkania edukacyjne.
W latach 2011–2015 niemal 350 młodych ludzi obejrzało ponad 30 spektakli.

Zobacz więcej:

podziękowania od dyrekcji Zakładu Poprawczego w Poznaniu