NOWY WSPÓŁDZIAŁA

Staramy się wychodzić z założenia, że teatr to, wbrew pozorom, nie tylko świątynia sztuki. Zresztą już położenie w samym sercu stolicy Wielkopolski zobowiązuje nas do tego, by – prócz serwowania Widzom kolejnych smakowitych premier – otwierać się również z typowo poznańską gościnnością na wszelkie inne inicjatywy.
Z kim współpracujemy?


BRAMA POZNANIA

Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach państwa polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. To również instytucja, która żywotnie zainteresowana jest poznawaniem i promowaniem ciekawych zjawisk kulturalnych na mapie Poznania. W ramach współpracy z Teatrem Nowym organizowane będą m.in. warsztaty dla różnych grup wiekowych, do których znakomitym wprowadzeniem była sąsiedzka wizyta Lucyny Kaczmarkiewicz, współautorki przewodnika CHOĆ/DŹ, ZOBACZ! podczas Dnia Otwartego Teatru Nowego (zobacz fotografie Łukasza Gdaka).


BRICKS4KIDZ

Bricks4Kidz (czyli po prostu: klocki dla dzieci) to sprawdzony amerykański pomysł zajęć dla dzieci, zapewniający wyjątkową atmosferę oraz wspaniałe połączenie nauki, budowania i zabawy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO®.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warsztaty prowadzone są w oparciu o innowacyjne programy i koncentrują się na tworzeniu wyjątkowych konstrukcji, rozwijają kreatywność i budzą ciekawość świata. Zachęcają do samodzielnego zdobywania wiedzy, a ponieważ nauka staje się zabawą, jest przez to znacznie bardziej skuteczna. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych animatorów, oparte o specjalne projekty tematyczne, przygotowane dla konkretnej grupy wiekowej. Również wykorzystywane zestawy klocków są dobrane do wieku i możliwości uczestników, co sprzyja rozwijaniu sprawności manualnej, myślenia przestrzennego i organizacji czasu i miejsca pracy, a konieczność współdziałania w grupie rówieśniczej pozwala uczestnikom zajęć rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne.
Oprócz warsztatów firma Bricks4Kidz organizuje również półkolonie i przyjęcia urodzinowe, których tematyka związana jest z klockami LEGO®.
Zajęcia z klockami organizowane są obecnie w ponad 20 lokalizacjach na terenie całej Polski – w tym właśnie w Teatrze Nowym w Poznaniu w ramach całosezonowej współpracy przy projekcie RODZICE W NOWYM.


CENTRUM INICJATYW SENIORALNYCH

W ramach współpracy rozpoczętej w 2012 roku Teatr Nowy w Poznaniu co sezon włącza się do organizowanej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych akcji SENIORALNI. POZNAŃ, przygotowując dla seniorów coś dla ducha i coś dla ciała, czyli: bilety na wybrany przez nich spektakl w promocyjnej cenie oraz specjalne niespodzianki w teatralnym bufecie. Od tamtej pory nasi goście z CIS mogli obejrzeć m.in.: WNĘTRZA, WIŚNIOWY SAD, PRZYJĘCIE DLA GŁUPCA, DZIECI ZONY, GRACZY, OBŁSUGIWAŁEM ANGIELSKIEGO KRÓLA, OBWÓD GŁOWY, OSIECKĄ. BYLE NIE O MIŁOŚCI, DOM BERNARDY ALBA,DWIE DROGI.

W roku 2012 Teatr Nowy przystąpił również do projektu storytellingu dla seniorów, opartego na wzorcach skandynawskich. Zajęcia dla młodych „opowiadaczy” prowadził wówczas aktor Teatru Nowego, ALEKSANDER MACHALICA, a finałowy pokaz akcji odbył się na Trzeciej Scenie.

Zobacz więcej:
wszystkie wydarzenia najnowszej edycji SENIORALNI. POZNAŃ


FUNDACJA „INO CHICHRAĆ”

RAZEM. AKTORZY DZIECIOM to finał akcji czytań świątecznych i okołoświątecznych na oddziałach dziecięcych w szpitalach, a także w domach dziecka i ośrodkach wychowawczych w Poznaniu. Mali poznaniacy mieli okazję wysłuchania kilku pięknych, zimowych opowieści z Wydawnictwa „Zakamarki”, przeczytanych przez artystów głęboko wierzących w to, że warto zarażać młodych czytelników miłością do książek, nawet w czasach, w których przegrywają one z bardziej agresywnymi formami kultury.

W ramach akcji zorganizowano w sumie 5 czytań:

– 22 grudnia 2018 roku – w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym przy ul. Mariackiej 24/28 w Poznaniu,
– 27 grudnia 2018 roku – w Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” przy ul. Swoboda 59 w Poznaniu,
– 28 grudnia 2018 roku – na Oddziale Laryngologicznym oraz na Oddziale Wewnętrznym – Hematologicznym Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza 7/8 w Poznaniu,
– 30 grudnia 2018 roku – czytanie finałowe na Trzeciej Scenie w Teatrze Nowy w Poznaniu.

Efekt? Kilka cudownych opowieści pochłanianych przez dzieci z wypiekami na twarzy i ogrom pięknych, pozytywnych emocji – zarówno u aktorów, jak i u młodych słuchaczy, którzy nie chcieli wprost wypuścić artystów i już nie mogą się doczekać kolejnych spotkań – z ludźmi, z literaturą i z pięknym światem wyobraźni, do którego książki stanowią najlepszy klucz…

Zobacz więcej:
akcje czytań na zdjęciach (zip)


KLUB NAUCZYCIELA

Klub NAUczyciela – klub pełen korzyści i przywilejów, stworzony z myślą o klientach: pracownikach oświaty. Członkostwo w Klubie uprawnia do korzystania z atrakcyjnych rabatów cenowych i ofert specjalnych przygotowanych przez partnerów Klubu na terenie całego kraju: kina, teatry, restauracje, stacje benzynowe, sklepy internetowe i stacjonarne. Więcej informacji na stronie: klub-nauczyciela.pl

Od 2017 roku Teatr Nowy jest partnerem Klubu NAUczyciela, otrzymał też tytuł „Marki Przyjaznej NAUczycielom”. Dzięki temu posiadacz karty Klubu NAUczyciela może dokonać zakupu 2 biletów w cenie 25 PLN w kasie Teatru Nowego. Kartę należy okazać przy zakupie i mieć ją przy sobie podczas sprawdzania biletów przed wejściem na widownię.


KOLOROWY UNIWERSYTET

Uniwersytet dość powszechnie kojarzy się z powagą gabinetów i sal wykładowych, toteż trudno wyobrazić sobie rozbrzmiewający w jego murach gwar i śmiech dzieci; a jednak – tak właśnie działa Kolorowy Uniwersytet UAM. Dzięki tej inicjatywie dzieci w wieku 8-12 lat z Poznania oraz z Wielkopolski mogą zapoznawać się z różnymi dziedzinami nauki, zwiedzając co miesiąc inny wydział UAM i aktywnie uczestnicząc w zdobywaniu wiedzy – w tym również wiedzy o kulturze. Teatr Nowy aktywnie włącza się w te działania, wierząc, że widzów należy wychowywać od najmłodszych lat.


KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU

10 grudnia 2018 roku Teatrze Nowym w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca całokształt działań profilaktycznych dotyczących tolerancji podejmowanych przez wielkopolską policję i współpracujące z nią instytucje. Z uwagi na międzypokoleniowy wymiar tego przedsięwzięcia – oraz na biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ludzie młodzi podjęli się przedstawienia tej tematyki – impreza odbyła się pod hasłem „Z tolerancją na Ty”.

W gali udział wzięli:
Maria Krupecka – pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do spraw równego traktowania i – obok Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu współorganizator wydarzenia, podinsp. Andrzej Gibadło – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. ochrony praw człowieka, a także podkom. Magdalena Piaszczyńska-Szuba z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Gościem honorowym był Mandar Purandare, lektor języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzyk i artysta.

Podczas gali odbyły się m.in. przedstawienia przygotowane przez młodzież. Grupa czarnecko-trzcianecka przygotowała pokaz zatytułowany NIE TACY, natomiast grupa ostrowska wystawiła spektakl TOLERANCJA. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wystąpienie Mandara Purandare, który zapoznał gości z HYMNEM napisanym w języku marathi przez Dnyaneshwara – indyjskiego filozofa, mistyka, jogina i poetę.

Zobacz więcej:
fotografie ze spektakli (zip)


PIERSI POD KONTROLĄ W V4 – GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ

Niezwykła instalacja w służbie profilaktyki raka piersi zagości w foyer Sceny Nowej Teatru Nowego w Poznaniu.

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Teatr Nowy w Poznaniu są partnerami projektu PIERSI POD KONTROLĄ W V4 – GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ, stworzonego przez organizację wspierającą kobiety z rakiem piersi – Alliance of Women with Breast Cancer z Pragi.

W skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą 4 kraje – Czechy, Słowacja, Węgry i Polska. Projekt skierowany jest do ich mieszkańców, niezależnie od wieku i płci, którym chcielibyśmy za pomocą silnego i wyrazistego przesłania uzmysłowić, że w zmaganiu się z rakiem piersi ogromne znaczenie ma profilaktyka i że warto wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie – w 2012 roku zdiagnozowano blisko 1,7 miliona zachorowań. To też piąta najczęstsza przyczyna zgonu z powodu raka u kobiet. Rocznie w Republice Czeskiej diagnozuje się ponad 7 000 nowych przypadków raka piersi, ponad 5 000 jest ich na Węgrzech, ponad 17 000 – w Polsce, a ponad 2 600 – na Słowacji. 360 000 kobiet diagnozuje się każdego roku w krajach UE, przy czym bardzo często są to młode kobiety. Chociaż we wszystkich krajach V4 istnieją oficjalne programy badań profilaktycznych, to jednak mają one swoje ograniczenia, np. częstotliwość badań, ograniczenia wiekowe itd. Tym ważniejsze wydaje się budowanie w społeczeństwie świadomości, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka, za pomocą mądrych i ciekawie przeprowadzanych akcji informacyjnych.

Projekt, łączący w ciekawy sposób sztukę i zdrowie, to mobilna ściana złożona z gipsowych odlewów piersi osób zdrowych oraz tych dotkniętych rakiem piersi. Prezentowany w teatrze, ma stać się pomostem między światem medycyny i profilaktyki a światem kultury i jej odbiorców. Ściana gościła już w najważniejszych teatrach w Budapeszcie, Bratysławie, Koszycach, Ostrawie oraz Pradze – Teatr Nowy i jego Widzowie dołączają więc do prestiżowego grona.

Na uroczyste otwarcie ekspozycji w foyer Sceny Nowej zapraszamy 17 września o 14.30 – dokonają go: Krystyna Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, Eva Knappová – Dyrektor Alliance of Women with Breast Cancer, Piotr Kruszczyński oraz Jacek Nadarzyński – dyrektorzy Teatru Nowego.

Wystawa potrwa do 29 września 2019 roku i będzie dostępna w godzinach funkcjonowania foyer Sceny Nowej (45 minut przed każdym spektaklem). Odwiedzający foyer goście będą mogli porozmawiać o profilaktyce raka piersi z dyżurującymi tam przedstawicielkami „Amazonek” i otrzymać materiały szkoleniowe dotyczące samobadania.

Chętnych zapraszamy również na spotkanie w Lilla Cafe – kawiarni przy ul. Dąbrowskiego 97 w Poznaniu, w której za pomocą fantomów będą mogli nauczyć się, jak należy przeprowadzać samobadanie. Amazonki czekają na zainteresowane osoby w dniach 18 września i 20 września od 14:00 do 18:00.


RADA OSIEDLA JEŻYCE

Od początku 2018 roku Teatr Nowy w Poznaniu współpracuje ściśle z Radą Osiedla Jeżyce. W maju i w czerwcu 2018 wspólnie dyskutowaliśmy o pomysłach na rozwijanie rozmaitych form jeżyckiej edukacji, poszukując wspólnego mianownika satysfakcjonującego zarówno środowisko szkolne, jak i podejmujące działania edukacyjne instytucje z Jeżyc. Ostatecznie udało się wypracować wspólny plan działań, zgodnie z którym od 2019 roku jeżyckie szkoły podstawowe nr 23, 36 i 71 będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Teatr Nowy w Poznaniu, a finansowanych ze środków Rady Osiedla Jeżyce.
Rada nie ogranicza się zresztą tylko do współpracy edukacyjnej, zaprasza też jeżyckich sąsiadów, w tym Teatr Nowy, do realizacji przedsięwzięć aktywizujących i integrujących społeczność lokalną na wielu płaszczyznach.


SŁODKIE CZARY-MARY

Miejsce, które znają i uwielbiają wszyscy smakosze czekolady – mali i duzi, czyli poznańskie muzeum słodkości połączone ze słodkimi warsztatami. Można tu odbyć fascynującą podróż szlakiem ulubionego przysmaku łasuchów: od ziarenka rodem z afrykańskich plantacji drzew kakaowca aż do klasycznej tabliczki gotowego przysmaku, kończąc tę wyprawę na zajęciach, podczas których przygotować można czekoladowe narzędzia albo własną tabliczkę z poznańskimi koziołkami i ulubionymi dodatkami.

Ale magii słodkości można ulec też w teatrze, ponieważ Słodkie Czary Mary są sponsorem słodyczy podczas takich wydarzeń, jak teatralny Dzień Dziecka czy wizyty Mikołaja z Laponii.


SOLAR

Więcej szczegółów już niebawem.


TERENOWY KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu od ponad trzydziestu lat skupia specjalistów, którzy udzielają profesjonalnego wsparcia rodzinom, młodzieży i dzieciom w sytuacjach kryzysowych oraz służą pomocą w codziennych zadaniach związanych z trudami wychowania. Pracownicy i wolontariusze – psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, mediatorzy, prawnicy – podejmują wszelkie działania mające na celu ochronę praw dziecka.

Realizowane działania pozwalają zapewnić wsparcie psychologiczne i pedagogiczne rodzinom, umożliwiają pracę z dziećmi i młodzieżą z rodzin z trudnościami wychowawczymi oraz przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o prawach dziecka poprzez działania edukacyjne. Specjaliści podejmują interwencje w sytuacjach kryzysowych w rodzinach, udzielają pomocy prawnej, prowadzą mediacje rodzinne i wspierają osoby uwikłane w transgraniczny konflikt rodzinny w ramach współpracy stowarzyszenia z międzynarodową organizacją pozarządową – International Social Service.

plakat_kopd


WSPÓŁPRACA Z WYDAWNICTWAMI

W gronie współpracowników Teatru Nowego znajdują się: MEDIA RODZINA, PAPILON-PUBLICAT, REBIS, ZAKAMARKI