Nowy+

HISTORIA PEWNEGO ZAMACHU

Prezentacja w Teatrze Nowym w Poznaniu:
14-17 marca 2017 | Trzecia Scena
Spektakl trwa:

Ograniczenia wiekowe:
bez ograniczeń
Ceny biletów w kasach teatru:
20/15 PLN (norm./ulg.)
Ceny biletów on-line:
20/15 PLN (norm./ulg.)

Spektakl opowiada o mało znanym epizodzie z poznańskiego podziemia. Jest rok 1974, trwają przygotowania do XXX Centralnych Dożynek, a oczy całej Polski zwrócone są w stronę Poznania, kompleksowo na tę okazję „zrewitalizowanego”. Do stolicy Wielkopolski zjeżdżają najważniejsi ludzie w kraju. W tym samym czasie skupiona wokół legendarnego klubu „Aspirynka” kobieca organizacja terrorystyczna przygotowuje plan porwania Edwarda Gierka. Kobiety – kierowane nienawiścią do systemu, chęcią wyrównania krzywd, potrzebą radykalnej zmiany i uznania ich roli w historii – w walce o wolność sięgają po przemoc. I prawie udaje im się zmienić bieg historii…

Dlaczego jednak spektakularny plan zamachu na I sekretarza jest tak mało znanym epizodem opozycyjnej historii? Cóż, głównie dlatego, że… nigdy do niego nie doszło. Gierek był zbyt dobrze chroniony, a po prawdzie – w Poznaniu nie istniała również żadna kobieca organizacja terrorystyczna. Ale można to sobie wyobrazić. I spróbować poluzować trochę ramy narracji historycznej, ożywiając ją poprzez zastosowanie nowych, pozornie nieprzystających do niej, perspektyw.

HISTORIA PEWNEGO ZAMACHU to efekt spotkania młodych aktorów z wydarzeniami i czasami, których nie mogą pamiętać, bo nie było ich wtedy na świecie. Nie znaczy to jednak, że nie mogą o nich mówić. Historia i pamięć o Poznaniu ’74 trwają bowiem również dzięki nim – choć opowiedziane na nowo, zgodnie z wyobrażeniami, wrażliwością i potrzebami pokolenia wolnego kraju i wolnego rynku.

Reżyseria: GRZEGORZ GOŁASZEWSKI
Scenografia i kostiumy: MAŁGORZATA BIEGAŃSKA

Występują:

ALICJA KOŁACZ
AGNIESZKA GRUSZECKA
MONIKA WYGACHIEWICZ
MONIKA ROSZCZAK
KINGA ROSZAK
JULIA SZAMAŁEK
JULIA PATAN
JULIA GULA
JAŚMINA MARKIEWICZ
ANTONINA TOSIEK
KAROLINA LEWANDOWSKA
ANNA JANUCHOWSKA
TYTUS NIEWIEDZIAŁ
MACIEJ PAWŁOWSKI
MICHAŁ SOBIERALSKI
PIOTR CZEKAŁA

Spektakl dyplomowy studentów trzeciego roku Studia Aktorskiego STA.

Spektakl powstał w ramach projektu kuratorskiego KULTOWE MIEJSCA POZNANIA, którego kuratorkami były Maria Marcinkiewicz–Górna i Alina Kubiak.

Kup bilet