Wiadomości

PRZYJEMNE
I NIEPRZYJEMNE „DZIADY”

PRZYJEMNE <br />I NIEPRZYJEMNE „DZIADY”

Trwa XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W tym roku z naszym udziałem. Poznański Teatr Nowy pojedzie do Łodzi z DZIADAMI Radosława Rychcika.

Oprócz DZIADÓW festiwalowa publiczność ma okazję zobaczyć spektakle przygotowane przez teatry m.in. z Wiednia, Warszawy, Lublina, Łodzi i Legnicy. Festiwal zainaugurowała WYCINKA Krystiana Lupy z Teatru Polskiego we Wrocławiu. ŚMIESZNĄ CIEMNOŚĆ w reż. Wolframa Lotza pokaże Burgtheater w Wiedniu. Łódzki Teatr Powszechny wystawi SZKOŁĘ ŻON Moliera w reż. Janusza Wiśniewskiego, a Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy przedstawienie DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. Zobaczyć będzie można też przedstawienia CHOPIN BEZ FORTEPIANU w reż. Michała Zadary, DOWÓD NA ISTNIENIE DRUGIEGO Macieja Wojtyszko z Teatru Narodowego w Warszawie, MACHIA w reż. Juliusza Machulskiego z Teatru Starego w Lublinie, BRONIEWSKI Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reż. Adama Orzechowskiego oraz WYCZERPANI w reż. Claude’a Bardouila z Nowego Teatru w Warszawie. Na zakończenie łódzki Teatr Powszechny pokaże premierę spektaklu WYTWÓRNIA PIOSENEK (reż. Maciej i Adam Wojtyszko, muz. Jerzy Satanowski).

Na 22 marca zaplanowano sesję TADEUSZ KANTOR. ZDERZENIE, która ma przybliżyć łodzianom postać tego wybitnego artysty, którego stulecie urodzin przypada w kwietniu. Projekt ma pokazać Kantora jako postać wielobarwną, a tytułowe „zderzenie” ma być próbą skonfrontowania jego twórczości z dorobkiem awangardzistów polskich i światowych.

Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy. TU URODZIŁ SIĘ FILM…, prezentuje archiwalne fotografie, fragmenty materiałów filmowych i prezentacje multimedialne dokumentujące sylwetki twórców filmowych m.in. Leonarda Buczkowskiego, Ludwika Starskiego, Danuty Szaflarskiej i Jerzego Duszyńskiego (Galeria Opus, w budynku dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych). Do foyer Teatru Powszechnego zagości zaś wystawa, zrealizowana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, ukazująca sylwetkę i dorobek jednego z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych twórców w historii polskiego teatru – Konrada Swinarskiego.

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 12 kwietnia.

ZOBACZ WIĘCEJ: XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Na zdjęciu: DZIADY – Julia Rybakowska, Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Tomasz Nosinski, Anthony Juste
Fot. Jakub Wittchen