Wiadomości

SPACEROWNIK PO POZNAŃSKU

SPACEROWNIK PO POZNAŃSKU

11 października 2015 w siedmiu polskich miastach: Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbędą się pilotażowe spacery teatralne, w których wezmą udział artyści sceny, przedstawiciele władz oraz wszystkie osoby, które lubią spacerować jesienią i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

Poznańska odsłona SPACEROWNIKA TEATRALNEGO wystartuje 11 października o godz. 14.00 spod budynku Teatru Nowego w Poznaniu (ul. J.H. Dąbrowskiego 5). Nie ma zapisów i opłat. Przewodnikiem po trasie spaceru będzie Agata Wittchen-Barełkowska.

SPACEROWNIK TEATRALNY to projekt towarzyszący obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spacerownik to zaproszenie do odbywania teatralnych spacerów, dzięki którym mieszkańcy różnych miast będą mogli poznać dzieje polskiego teatru, a może odkryć je na nowo i odnieść do lokalnej historii.

Scenariusze spacerów od 11 października znajdą się na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Będą zawierały plany tras, poszerzone informacje o teatrach i ciekawostki o teatralnych twórcach, a także specjalne autorskie trasy tematyczne przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Takie trasy przygotowali Joanna Szczepkowska w Warszawie, Agnieszka Wanicka w Krakowie, Mieczysław Abramowicz w Gdańsku. W Warszawie będzie można też wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz przejść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich. W Krakowie z kolei przygotowany jest spacer szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a w Łodzi ścieżkami Leona Schillera.

Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowi także próbę „wydobycia” z miejskiej architektury miejsc dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców.