Wiadomości

LEAR PIASKOWSKIEGO

LEAR PIASKOWSKIEGO

W grudniu w Teatrze Nowym w Poznaniu ruszają przygotowania do premiery spektaklu LEAR według Szekspira w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, laureata 5. Forum Młodej Reżyserii. Premiera w kwietniu.

Studium szaleństwa, obsesyjnego trwania w świecie władzy, autorytaryzmu i kultu jednostki. W grudniu w Teatrze Nowym w Poznaniu ruszają przygotowania do premiery spektaklu LEAR wg Szekspira w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego.

To drugi spektakl Piaskowskiego realizowany w Teatrze Nowym w Poznaniu. Wcześniejszy, VERSUS Rodriga Garcii, zwyciężył w plebiscycie publiczności – 2 edycji „Sceny Debiutów” – inicjatywy Teatru Nowego, pionierskiego projektu realizowanego we współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie i Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Z Jędrzejem Piaskowskim przy produkcji współpracować będą Justyna Elminowska (scenografia i kostiumy), Michał Pabian (dramaturgia), Marta Nawrot (projekcje). W obsadzie: Dorota Abbe, Antonina Choroszy, Gabriela Frycz, Marta Szumieł, Tadeusz Drzewiecki, Filip Frątczak, Paweł Hadyński, Nikodem Kasprowicz, Mateusz Ławrynowicz, Aleksander Machalica, Szymon Mysłakowski, Andrzej Niemyt, Ildefons Stachowiak, Waldemar Szczepaniak.

Jędrzej Piaskowski (ur. 1988) – student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał m.in. dla „Dwutygodnika” i „Ruchu Muzycznego”, współpracował także z Biblioteką Narodową w Warszawie. Asystent Michała Borczucha (APOKALIPSA, Nowy Teatr w Warszawie) i Mai Kleczewskiej (DYBUK, Teatr Żydowski w Warszawie). Laureat drugiej edycji Sceny Debiutów (VERSUS, Teatr Nowy w Poznaniu) i 5. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (VERSUS, Teatr Nowy w Poznaniu). W opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego wyreżyserował także prapremierę DOŻYNEK POLSKIEJ PIOSENKI Mateusza Pakuły.

Na zdjęciu: Jędrzej Piaskowski (trzeci z prawej) i ekipa spektaklu VERSUS