Wiadomości

ZRYWAMY ZASŁONĘ MILCZENIA

ZRYWAMY ZASŁONĘ MILCZENIA

PO CO PSUĆ I TAK JUŻ ZŁĄ ATMOSFERĘ? Przekonacie się już 8 i 9 grudnia. Zapraszamy na wyjątkowy spektakl Fundacji Teatru „BOTO” i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Konfrontacje”.

Spektakl nawiązuje do z jednej z najgłośniejszych poznańskich afer ostatnich dekad: sprawy Wojciecha Kroloppa
i molestowanych przez niego chórzystów. Znakomite studium zmowy milczenia, połączone z wnikliwą analizą kondycji politycznych, biznesowych i kulturalnych elit Poznania to teatralna pozycja obowiązkowa.

– Sama jestem ciekawa, jak to ma szansę zadziałać. Dla nas bardzo ważne jest to, co się wydarzy właśnie w Poznaniu. Nie wiem, czy to będzie oczyszczenie, zastanawiam się nad tym. Myślałam, że takim oczyszczeniem będzie książka Marcina Kąckiego MAESTRO. Można się było spodziewać, że ona spowoduje jakąś eksplozję.

A tymczasem stało się tak – co też jest bardzo ciekawe i co badamy w naszym spektaklu – że to zostało z powrotem zasypane. Ci, którzy mieli przeczytać książkę, przeczytali, wszyscy się ładnie zgodziliśmy, że to takie straszne, no ale to już tak było i teraz już tego nie ma. (…)

Na scenie nie opowiadamy w ciężki sposób, szukamy raczej jakichś absurdów tej sytuacji. Staramy się, żeby ten spektakl nie był tylko mieleniem traumy, ale wyzwalał też momentami śmiech – mówi Aleksandra Jakubczak, reżyserka spektaklu.

***

Po spektaklu 8 grudnia zapraszamy na dyskusję z udziałem Marcina Kąckiego, autora książki MAESTRO. Misją, która przyświeca Teatrowi Nowemu jest m.in. poruszanie ważnych lokalnych tematów – często trudnych i bolesnych. Jesteśmy przekonani, że po upływie tylu lat od wydarzeń przedstawionych w opartym na książce spektaklu PO CO PSUĆ I TAK JUŻ ZŁĄ ATMOSFERĘ, przyszedł czas na otwartą debatę, której celem nie jest rozliczenie przeszłości, ale budowanie przyszłości opartej na zaufaniu społecznym.

Na zdjęciu: Mateusz Łasowski, Anna Kłos-Kleszczewska
Fot. Alicja Byzdra