Wiadomości

PODSUMOWANIE SEZONU

PODSUMOWANIE SEZONU

Szanowni Widzowie,

kilka dni temu obiecaliśmy Wam podsumowanie sezonu. Wywiązując się z tej obietnicy, nie możemy oprzeć się refleksji, że tym 10 miesiącom naszej pracy towarzyszyło hasło MIMO WSZYSTKO.
Bo przecież mimo pandemii, mimo toczącej się tuż za naszymi granicami wojny i mimo kryzysu ogarniającego świat doświadczaliśmy od Was mnóstwa dowodów na to, że jesteśmy Wam najzwyczajniej w świecie potrzebni. I bardzo dodawało nam to sił.

Sezon 2021/2022 przyniósł nam zatem:

– blisko 40 000 Widzów, którzy wiernie odwiedzali nasze trzy widownie przez 10 miesięcy, by razem z nami zanurzać się w scenicznych światach wolnych od pandemii, wojny, chaosu;

– wiosenne wznowienie cyklu czytań performatywnych DRAMATY NOWE;

– wielki powrót PREMIER Z LEGITYMACJĄ, czyli spotkań i rozmów publiczności – nie tylko tej zaopatrzonej w uprawniające do rozmaitych zniżek dokumenty – z twórcami nowych spektakli;

– 6 świetnie przyjętych przez publiczność i krytyków premier: obowiązkowy dla każdego rodzica nastolatka spektakl TAK SOBIE W KOSMOSIE PŁYWAM w reżyserii Doroty Abbe, ŚWIAT NIE JEST TAKI ZŁY, czyli wzruszającą muzyczną podróż w przeszłość pod dowództwem Andrzeja Lajborka, mierzące się z dziedzictwem światowego feminizmu – i humanizmu – SIOSTRY!, ALTE HAJM / STARY DOM – zespołowy majstersztyk obyczajowy z duchami w pakiecie, laboratoryjnie precyzyjnego i skrojonego na miarę XXI wieku WROGA LUDU oraz wspomnianą już polską prapremierę PRAWO WYBORU wprowadzającą na teatralne deski dyskusję na ważny społecznie temat eutanazji; do tego dodajmy także bardzo nietypową dla naszego repertuaru premierę gościnną – OSTATNIE PRZEDSTAWIENIE (SIĘ) BIEDNEGO ARLEKINA w duchu commedii dell’arte;

– 24. edycję Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ, która znów przyciągnęła tłum utalentowanych młodych ludzi zafascynowanych twórczością Patronki wydarzenia oraz rzesze wielbicieli na widowni i przed ekranami telefonów , spragnionych dobrej muzyki i tekstów na poziomie wyrastającym ponad listy przebojów;

– intensywny rozwój naszego życia w sieci za sprawą transmitowanego na żywo wspomnianego wyżej Festiwalu, działań edukacyjnych w wersji on-line, teatralnej platformy PPV oraz e-sklepu.

– 4 wyjazdy festiwalowe – do Opola (MATKA), Piły (DZIEWCZYNKA Z ZA/PRZYSZŁOŚĆ BOLI TYLKO RAZ), Krakowa (CZERWONE NOSY), Gdańska (KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM) – i kilka cennych wyróżnień: indywidualną nagrodę aktorską dla Antoniny Choroszy za rolę w MATCE (45. OKT, Opole), nagrodę aktorską dla Łukasza Schmidta za rolę w CZERWONYCH NOSACH (XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA, Kraków) czy zespołową nagrodę aktorską dla obsady ALTE HAJM / STAREGO DOMU (28. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej);

– piękne aktorskie jubileusze, które świętowaliśmy z Antoniną Choroszy (30 lat na scenie), Januszem Andrzejewskim (45 lat na scenie), Michałem Grudzińskim (50 lat na scenie, na których świętowanie czekaliśmy 2 lata…), Andrzejem Lajborkiem (50 lat na scenie) i Ildefonsem Stachowiakiem (40 lat na scenie); do tych ważnych rocznic dorzucamy też wydarzenie zorganizowane w 30. rocznicę śmierci patrona Teatru – Tadeusza Łomnickiego, które dało nam szansę na spotkanie z Angeliką Kuźniak, autorką biografii aktora, oraz Eugeniuszem Korinem, wieloletnim dyrektorem Nowego.

* * *

Ze smutkiem żegnaliśmy w tym sezonie zmarłych przyjaciół – byłych pracowników i współpracowników Teatru Nowego: Irenę Grzonkę-Wardejn, Wandę Płotkowiak, Macieja Zabielskiego i Leszka Zielińskiego;, choć wierzymy gorąco, że zarówno sceny, jak i kulisów teatralnych dotyczy starożytna maksyma: non omnis moriar.

Z radością witaliśmy dołączające do nas nowe talenty aktorskie: w sezonie 2021/2022 byli to Tomasz Mycan, Bartosz Włodarczyk, a już niebawem – we wrześniu – pochwalimy się Państwu jeszcze jednym wzmocnieniem naszej drużyny.

Z satysfakcją obserwowaliśmy i obserwujemy nadal, jak pod teatralnymi skrzydłami rozwijają się bezpiecznie nasze rezydentki z ogarniętej wojną Ukrainy, a pracownicy TN organizują i włączają się w kolejne inicjatywy wspierające uchodźców i walczących.

A teraz z nadzieją – też mimo wszystko – patrzymy w przyszłość, przygotowując dla Was sezon jubileuszowy.

Dziękujemy za spotkania, rozmowy, wiadomości – za całe to dobro, którym obdarzaliście nas przez ostatni rok.
Życzymy Wam wolnego od trosk i niepokojów lata i już czekamy na kolejne spotkania z Wami we wrześniu – repertuar możecie teraz sprawdzić TUTAJ i w serwisie bilety24.pl.

Do zobaczenia!