Wiadomości

MAJOWE WIEŚCI

MAJOWE WIEŚCI

„Pozieleniały włosy drzew i wieczorami słychać śpiew, i w zimnych draniach już cieplejsza krąży krew” – tak znaki zapowiadające nadejście najpiękniejszego z wiosennych miesięcy odnotowała Agnieszka Osiecka w piosence KOLEGA MAJ. My do tej puli dorzucamy także arcyciekawy majowy repertuar, który właśnie zakwitł na stronie – i bilety, które już możecie nabywać w Internecie i w naszej kasie. Jakie kwiatki zebraliśmy w tym bukiecie?

Na Dużej Scenie zaczniemy miesiąc od kryminalnej propozycji na długi weekend: to nasza nowość na afiszu, czyli WOYZECK w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej – opowieść o zabójstwie w małym miasteczku i śledztwie, które wciąga wielu jego mieszkańców w nader niebezpieczną grę… Nurt zagadek i mrocznej przeszłości zaniesie nas następnie prosto do ALTE HAJM/STAREGO DOMU w reżyserii Marcina Wierzchowskiego – to już ostatnia w tym sezonie okazja, by przekonać się, jaką tajemnicę skrywa pewna rodzinna posiadłość i jakie duchy grasują w niej, czekając na wizytę żywych. Z domu wskoczymy prosto do chaty – tej najsłynniejszej, bronowickiej, rozśpiewanej, w której w połowie odbędzie się znów WESELE w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. A jeśli od siedzenia w domu w tak piękną pogodę wolicie kontakt z naturą, może spodoba Wam się wyprawa do WIŚNIOWEGO SADU? Spektakl Izabelli Cywińskiej już od niemal 10 lat czaruje publiczność – warto sprawdzić, na czym polega jego magia… by już po kilku dniach wrócić do weselnych klimatów, tym razem jednak w ujęciu Agaty Dudy-Gracz – jej BĘDZIE PANI ZADOWOLONA… to ciekawa okazja do badań weselnych obyczajów, pojęcia sprawiedliwości i „czarodziejstwa słów”. A skoro o słowach mowa: koniec miesiąca przyniesie Państwu możliwość zgłębienia prawideł szlachetnej sztuki dyskusji podczas PRAWA WYBORU w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, a także możliwość obcowania z jednym z najpiękniejszych tekstów polszczyzny – PANEM TADEUSZEM, w przewrotny sposób zainscenizowanym przez Mikołaja Grabowskiego.

Zaczęliśmy ten tekst od cytatu z Osieckiej, idźmy więc za ciosem: pomoże nam w tym OSIECKA. BYLE NIE O MIŁOŚCI, czyli recital Julii Rybakowskiej, który zagramy w maju na Scenie Nowej dla wszystkich zakochanych – nie tylko w dobrej muzyce… A może wolicie Państwo dobrą intrygę? Wobec tego zapraszamy na spotkanie z JEDNOOKIM KRÓLEM w reżyserii Antoniny Choroszy – spektakl zaprezentujemy zarówno w siedzibie, jak i podczas 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Jeśli Poznań i Kalisz to zbyt blisko, proponujemy dalsze rejony – TAK SOBIE W KOSMOSIE PŁYWAM w reżyserii Doroty Abbe zabierze nas wszystkich w bardzo potrzebną podróż prosto do świata nastolatków i młodych dorosłych. Maj na Nowej zakończymy z inną przedstawicielką tej generacji – naszą dobrą znajomą MARIĄ w reżyserii André Hübnera-Ochodlo, która podpowie nam, jak szukać bliskości i prawdy w zdigitalizowanym i zdystansowanym XXI wieku…

Trzecia Scena to znów solidna porcja muzycznych dowodów na to, że ŚWIAT NIE JEST TAKI ZŁY, w wykonaniu Andrzeja Lajborka, możliwość odbycia podróży przez epoki w ramach cyklu NOWY CZYTA DZIECIOM, no i szansa przekonania się, co kryje się pod pseudonimem PORNO w monodramie wyreżyserowanym przez Ceziego Studniaka.

Do tego bukietu dorzucamy jeszcze trzy arcyważne informacje organizacyjne.

Pierwsza: pojawił się już kartkowy repertuar na maj – zachęcamy do uważnego rozglądania się w Teatrze i okolicach!

Druga: wszystko wskazuje na to, że w maju rozpocznie się długo wyczekiwany i niezbędny remont obejmujący wejścia na Scenę Nową i Trzecią Scenę TN. Planujemy mimo wszystko nadal grać dla Państwa, oznacza to jednak możliwe zmiany w sposobach dotarcia na widownie tych dwóch scen. Prosimy o czujne śledzenie oznaczeń wokół budynku Teatru i komunikatów na stronie www oraz w repertuarze, zachęcamy też do tego, by na wszelki wypadek wygospodarować sobie nieco więcej czasu na dotarcie na spektakl.

I trzecia: skoro zaczęliśmy od Agnieszki Osieckiej, nie wypada zakończyć tego wpisu inaczej niż przypomnieniem, że do 31 maja zbieramy zgłoszenia do konkursu wokalnego w ramach 26. edycji Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ. Niech maj przyniesie Państwu moc natchnień także w tej dziedzinie!