Wiadomości

SCENA NOWA I TRZECIA SCENA PONOWNIE OTWARTE

SCENA NOWA I TRZECIA SCENA PONOWNIE OTWARTE

Zakończyła się trwająca od maja przebudowa części budynku Teatru Nowego w Poznaniu od strony Zaułka Krystyny Feldman.

Sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zadanie o łącznej wartości 8 195 936,93 PLN (z czego w 2023 roku wydatkowane było 7 917 205,93 PLN) objęło gruntowną modernizację wejść na Scenę Nową i Trzecią Scenę – co istotne, przeprowadzoną tak, by nie zawieszać ich funkcjonowania w sezonie teatralnym i umożliwić Państwu stałe korzystanie z pełnej oferty repertuarowej. Prace wiązały się z koniecznością zabezpieczenia terenu i budynku przed postępującym w ostatnich latach osuwaniem się podłoża. Dzięki pozyskanemu wsparciu udało się również przeprowadzić przebudowę schodów wejściowych, zwiększającą bezpieczeństwo i komfort naszych Gości oraz dającą lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a także – rewolucyjne zmiany wewnątrz budynku, dzięki którym zyskali Państwo znacznie przyjaźniejszą i zaprojektowaną zgodnie z wymogami XXI stulecia przestrzeń.

Na obie sceny dotrzeć można teraz jednym wejściem, prowadzącym do odnowionej szatni oraz do wygodnego i estetycznego foyer połączonego z kawiarenką. Zadbaliśmy także o Widzów ze specjalnymi potrzebami, w tym – o osoby mające trudności w poruszaniu się: zmodernizowana winda dowiezie Państwa na każdy poziom nowego foyer, bez konieczności oczekiwania na pomoc pracowników obsługi widowni.

Wnętrza, utrzymane w przyjaznej, jasnej kolorystyce, łączą delikatne motywy industrialne z drewnem i dyskretnym oświetleniem, a uzupełnia je nowoczesna ekspozycja multimedialna. Oczekiwanie na spektakle będzie z pewnością przyjemniejsze także dzięki większej niż wcześniej liczbie miejsc, w których mogą Państwo przysiąść, by wyciszyć się przed przedstawieniem, przejrzeć repertuar lub po prostu porozmawiać ze znajomymi.

Zadbaliśmy też o nieco mniejszych bywalców tej okolicy – na ścianie budynku znalazło się miejsce na specjalne budki dla jerzyków, będących wszak symbolem dzielnicy, w której od ponad 100 lat mieści się Teatr Nowy.

20 stycznia 2024 roku odbyło się się oficjalne otwarcie przebudowanej części budynku, połączone z uroczystością nadania Scenie Nowej imienia Sławy Kwaśniewskiej – aktorki przez wiele dekad związanej z Teatrem Nowym i ulubienicy wielkopolskiej publiczności, zmarłej w 2014 roku. Wydarzenie połączone było ze spektaklem: na Scenie Nowej widzowie obejrzeli MATKĘ Witkacego w reżyserii Radka Stępnia, poświęconą pamięci Sławy Kwaśniewskiej, która wiele lat temu w tym właśnie dramacie, wyreżyserowanym przez Marcela Kochańczyka, wykreowała jedną ze swoich najwspanialszych ról.

Więcej: ZOBACZ ZDJĘCIA PRZED I PO REMONCIE WEJŚĆ NA TRZECIĄ SCENĘ I SCENĘ NOWĄ (pdf)