Wiadomości

50 LAT NA SCENIE

Michał Grudziński to wyjątkowa postać – nie tylko dla Teatru Nowego, ale i dla całej Wielkopolski, dumnej z tak wybitnego i wszechstronnego aktora.

Z Teatrem jednak związany jest w sposób szczególny – jego staż na scenie przy ul. Dąbrowskiego 5 pokrywa się bowiem idealnie z historią tej instytucji, której nowe otwarcie, po latach połączenia z Teatrem Polskim, nastąpiło właśnie w latach 70. XX wieku za sprawą Izabelli Cywińskiej. Michał Grudziński należy więc do wyjątkowego grona „aktorów-założycieli”, „Wielkich Budowniczych” – jak określiła to kiedyś sama Izabella Cywińska, innymi słowy: do pierwszego zespołu legendarnej dyrektor Teatru Nowego – ludzi, którzy własnymi rękami budowali legendę i podtrzymywaną skutecznie od 5 dekad renomę tego miejsca.

To jeden z fenomenów tej sceny – artysta będący żywym świadectwem twórczej drogi instytucji, aktywnym – od półwiecza! – współtwórcą jej sukcesów, wyznaczającym innym członkom zespołu artystycznego wysokie standardy pracy, i wiernym świadkiem wszystkich etapów jej rozwoju.

Dziś, dokładnie dziś (10 października), świętujemy 50-lecie pracy artystycznej pana Michała! I choć na benefis z prawdziwego zdarzenia przyjdzie jeszcze czas w bardziej bezpiecznych dla Jubilata i jego gości okolicznościach, już dziś spieszymy z najlepszymi życzeniami – i przypominamy Państwu o tej wyjątkowej postaci! Panie Michale, wszystkiego najpiękniejszego!

P.S. A ponieważ nasz Jubilat wyjawił nam kiedyś, że marzy, by jego imieniem nazwano w teatrze choćby toaletę, pomyśleliśmy, że jubileusz to dobra okazja, by spełnić to marzenie w nieco szerszym zakresie. Efekty – na filmie, który można zobaczyć TUTAJ!

Fot. Jakub Wittchen