Wiadomości

CO NOWEGO W CZYTNIKU?

CO NOWEGO W CZYTNIKU?

Dorastanie w latach 2000+, ornitologia jako źródło inspiracji do pisania o sztuce, literaturze, filmie oraz dialog polsko-żydowski – to tematy, które poruszymy w najbliższych odsłonach cyklu CZYTNIK.

Najbliższy CZYTNIK to spotkanie z Anną Cieplak, autorką pokoleniowego manifestu LATA POWYŻEJ ZERA, w którym laureatka Nagrody im. Gombrowicza pochyla się nad „pierwszym pokoleniem, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim nieurodzonym ze smartfonem w ręku”. Co nam zostało z tamtych lat? Do sprawdzenia, już 19 lutego na Trzeciej Scenie.

Bohaterami pierwszej marcowej odsłony CZYTNIKA będą: książka DWANAŚCIE SROK ZA OGON i jej autor, Stanisław Łubieński – pisarz, publicysta i kulturoznawca. Humanista i – jak chce, aby o nim mówić – ptasiarz. W trakcie spotkania postaramy się ustalić, co się stanie, gdy pliszka z wiersza Kapuścińskiego spotka się z osiedlowymi wróblami. Zachęcimy do zadarcia głowy i zachwytu światem dźwięków, barw i znaczeń, które codziennie krążą ponad nami.

Czytnikowy marzec w Teatrze Nowym w Poznaniu zakończymy spotkaniem z Mikołajem Grynbergiem, autorem REJWACHU oraz KSIĘGI WYJŚCIA, z którym pomówimy o historii Żydów w XX wieku i o jego refleksjach na temat dialogu polsko-żydowskiego.

„Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku”. (Mikołaj Grynberg, KSIĘGA WYJŚCIA)

ZOBACZ WIĘCEJ: informacje, terminy, bilety