Marcowa odsłona CZYTNIKA będzie poświęcona znakomitej książce Łukasza Pilipa. PODWÓRKO BEZ TRZEPAKA. REPORTAŻE Z DZIECIŃSTWA to wydany w lutym 2019 roku zbiór tekstów, których bohaterami są „dorosłe” dzieci, często niewidoczne dla państwa i otoczenia: nastolatek opiekujący się od lat chorymi rodzicami, dzieciaki, które zgodnie z pomysłem ich rodziców miały żyć w domu naszpikowanym kamerami, nastoletnia reporterka, mały geniusz z autyzmem, podróżniczka mimo woli… Reporter oddaje im głos, by dowiedzieć się, jak to jest być dzieckiem we współczesnym świecie. A my zapytamy go o to, czego chcą współczesne dzieci i czy dzieciństwo w XXI wieku wciąż jeszcze może być cudownymi latami – czasem szczęścia i absolutnej beztroski?
„Reporter lekko przykucnął, ma wzrok na wysokości metra, czasem półtora, od ziemi. Patrzy na świat tak, jak jego bohaterowie – dzieci. A przecież reportaż, którego bohaterem nie jest dorosły, to zawsze ryzyko. Łatwo tu o przekroczenie granic, naruszenie intymności, krzywdę, która zostanie na resztę życia. Pilipowi udało się, dzięki powściągliwości i empatii, ustrzec przed tymi zagrożeniami. I pokazać, jak trudno jest dziś być dzieckiem. Ta książka to wielka lekcja uważności dla tych, którzy dzieciom towarzyszą. I punkt wyjścia do rachunku sumienia dorosłych”. (Magdalena Kicińska, reporterka)
Łukasz Pilip (rocznik 1991) pochodzi z Połczyna-Zdroju. Jest absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu. Pieniądze na nią zarobił w kasynie w Las Vegas. Stały współpracownik „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Laureat Festiwalu Wrażliwego w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy”.
Obsada:
EDYTA ŁUKASZEWSKA
MARIA RYBARCZYK
WALDEMAR SZCZEPANIAK
Współpraca organizacyjna: Wydawnictwo Agora oraz księgarnia Skład Kulturalny