Indywidualna i zbiorowa. Prywatna i społeczna… Ile właściwie jest rodzajów pamięci? Co pamiętają Niemcy i Polacy? Czego pamiętać nie chcą? W styczniu 2020, półtora roku po śmierci swojego ojca, Christiane Hoffmann postanawia przebyć pieszo drogę jego ucieczki przed Armią Czerwoną w 1945 roku – z rodzinnej wsi Rosenthal (dziś Różyna) na Dolnym Śląsku do miejscowości Křižovatka w dzisiejszych Czechach. Autorka przemierza niemal 550 kilometrów na zachód. Idąc szlakiem 9-letniego wówczas ojca i jego bliskich, stawia pytania o piętno, które historia odcisnęła na życiu jej rodziny i innych wypędzonych Niemców. Pyta też o niemiecką pamięć, winę i odpowiedzialność, a także o doświadczenie Polaków, którzy trafili na te tereny.
Ośrodek KARTA i Teatr Nowy w Poznaniu zapraszają na spotkanie z Christiane Hoffmann, dziennikarką, zastępczynią rzecznika rządu federalnego Niemiec, autorką bestsellerowej książki CZEGO NIE PAMIĘTAMY. PIESZO ŚLADAMI UCIECZKI OJCA, stanowiącej zapis refleksji towarzyszących tej podróży. Na miejscu będzie możliwość zakupu publikacji. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Praczyk.
Małgorzata Praczyk – historyczka, dr hab., prof. UAM (pracuje na Wydziale Historii). Jest autorką książki PAMIĘĆ ŚRODOWISKOWA WE WSPOMNIENIACH OSADNIKÓW NA „ZIEMIACH ODZYSKANYCH” (Poznań 2018), która uzyskała nagrodę za najlepszą monografię poświęconą problematyce pamięci opublikowaną w Polsce (2019) oraz monografii READING MONUMENTS. A COMPARATIVE STUDY OF MONUMENTS IN POZNAŃ AND STRASBOURG FROM THE NINETEENTH AND TWENTIETH CENTURIES (Berlin 2020), wcześniej wydanej w języku polskim. Ponadto jest ona redaktorką i współredaktorką kilku książek: m.in. POMNIKI W EPOCE ANTROPOCENU (Poznań 2017) czy – wraz z Hanną Grzeszczuk-Brendel – POZNAŃ – STRASBOURG. POWINOWACTWA W CZASIE I PRZESTRZENI / POZNAŃ – STRASBOURG. CROSS-RELATIONS IN SPACE AND TIME (Poznań 2016). Zajmuje się badaniami z zakresu historii środowiskowej, studiami nad pamięcią oraz problematyką postkolonialną. Zasiada w zarządzie European Society for Environmental History oraz w Radzie Programowej Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Współpraca: