Spektakl gościnny

TUTAJ, CZYLI GDZIE? RZECZ O (NIE)PAMIĘCI

Szczęśliwe chwile zdarza mi się przeżywać z ludźmi, którzy tak jak ja żyją życiem, którego nikomu nie życzą. Są mi bliscy, w ich oczach widuję własne łzy. (na podstawie książki „Rejwach” Mikołaja Grynberga).

Nieznajomość swoich przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia. Odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. To także główny motyw większości opowiadań ze zbioru REJWACH, których bohaterami są polscy Żydzi, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli.

„Syndrom drugiego pokolenia po holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości” mówi reżyserka Dorota Abbe. „Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy żyć.”

W obszarze dzisiejszego, podpoznańskiego miasta Luboń, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie w okresie od 1941 do 1943 roku, założone zostały dwa obozy pracy. Pierwszy utworzono na granicy Lubonia i Poznania, drugi w Żabikowie przy ul. Kościuszki. W każdym z tych obozów, w specjalnie w tym celu zbudowanych drewnianych barakach, osadzono po około 300 więźniów, pochodzących przede wszystkim z gett w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu. Misją Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie jest ochrona i zachowanie dziedzictwa ważnego dla współczesnych i przyszłych obywateli, zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy w Wielkopolsce.


Spektakl-finalista 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej


Spektakl powstał w ramach koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Spektakl jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Spektakl dofinansowuje :+ | PROGRAM OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Współpraca: Teatr Nowy w Poznaniu, Placówka

Prezentacja w Teatrze Nowym w Poznaniu:
19, 20, 21 kwietnia 2024 | 18.00 | Trzecia Scena
Spektakl trwa:
ok. 90-100 minut (bez przerwy)
Ograniczenia wiekowe:
od 16 lat
Ceny biletów w kasie teatru i on-line:
65/50 PLN (norm./ulg.)

|

Dramaturgia: DOROTA ABBE
Reżyseria: DOROTA ABBE, PIOTR DĄBROWSKI
Scenografia i kostiumy: PAULA BUCZYŃSKA
Muzyka: KRZYSZTOF KALISKI
Reżyseria światła: ŁUKASZ „BENEK” WIECZOREK
Produkcja: IZABELLA NOWACKA, FUNDACJA NA MARGINESIE
Obsada: DOROTA ABBE, PIOTR DĄBROWSKI, MACIEJ ZAKRZEWSKI/KUBA KAPRAL
Głosy z offu: ERNA BIRNBACH, DOROTA ABBE
Muzyka na żywo: KRZYSZTOF KALISKI

TUTAJ, CZYLI GDZIE? RZECZ O (NIE)PAMIĘCI