Wiadomości

CZYTNIK. ANDRZEJ SARAMONOWICZ

Gościem ostatniego w tym sezonie CZYTNIKA (3 czerwca, 18.00, Duża Scena) będzie Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg.

Debiutował w 1990 roku opowiadaniem OJCIEC na łamach legendarnego „brulionu”, w którym zaczynali „wszyscy wielcy” z jego pokolenia, m.in. Marcin Świetlicki i Manuela Gretkowska. Później zajął się dziennikarstwem i filmem, a do literatury powrócił kilka lat temu za sprawą CHŁOPCÓW – pełnej sarkastycznego humoru powieści o kryzysie męskości. Jego najnowsze dzieło – POKRAJ – to pierwsza publikacja, która całkiem na poważnie – wykorzystując formę komedii jedynie jako nośnik myśli – próbuje opisać społeczny fenomen zmian mentalności w ostatniej dekadzie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. okresu „dobrej zmiany”.

„Dla mnie ta powieść to metafora. Pisałem ją tak, by była aktualna nie tylko dziś, ale również za lat dziesięć czy pięćdziesiąt. Bo chciałem opisać esencję naszej zaściankowości, a nie ten czy tamten okres historyczny. Politycy przemijają, a wady narodowe, niestety, nie”. (Andrzej Saramonowicz)

Czy najśmieszniejsza książka 2018 roku może być jednocześnie powieścią serio? Czy Pokraj to Polska? Czy śmiejąc się z Pokrajaków – groteskowych postaci uwikłanych w banalne problemiki codziennego życia – nie śmiejemy się aby z samych siebie? Poczytamy, porozmawiamy, poszukamy odpowiedzi.

„To bardzo śmieszna powieść przygodowa, pastisz różnych konwencji, zabawa i kpina, ale pod powierzchnią POKRAJ – zdumiewająco przypominający dzisiejszą Polskę – to przerażający obraz kraju, nad którym całkowitą władzę pragnie zdobyć upiorny gnom”. (Agnieszka Holland)

Obsada:
KAROLINA GŁĄB
ANNA MIERZWA
MARIA RYBARCZYK
MICHAŁ KOCUREK

Bilety w cenie 10 PLN dostępne są w kasie Teatru Nowego w Poznaniu (ul. J.H. Dąbrowskiego 5) oraz w sprzedaży on-line.