Wiadomości

ZBUDUJ TEATR RAZEM Z BEZDOMNYMI!

Lampki choinkowe, sznurki, kapsle, klasery w twardych oprawach – wszystko może się przydać do stworzenia spektaklu realizowanego przez mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Pomóc można, przynosząc do Teatru Nowego wymienione przedmioty, lub wpłacając środki przez stronę polakpotrafi.pl.

Mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych wspierają aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Maria Rybarczyk, Mariusz Zaniewski, Andrzej Niemyt, Mateusz Ławrynowicz (ZOBACZ WIĘCEJ: Film)

Mają swoje marzenia i pragną je realizować. Chcą mieć pracę, własny kąt, odzyskać ludzką życzliwość i społeczną akceptację. Po prostu żyć. Dlatego stworzyli swój teatr. Powstał, żeby pokazać, na czym polega dramat osób bezdomnych, i by przełamać stereotypy w ich postrzeganiu.

Grupa Teatralna „Wikingowie” powstała rok temu przy Ośrodku dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Premiera ich pierwszego spektaklu Powrót Wikingów w reżyserii aktorki Doroty Abbe odbyła się w lutym 2014 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu. Walczyli w ten sposób o stworzenie ogrzewalni dla bezdomnych i o zmianę nastawienia mieszkańców miasta do tego pomysłu. Mówili, że pierwszy raz dają coś od siebie innym.

Spektakl grany był później wielokrotnie: w Teatrze Nowym, Teatrze Ósmego Dnia, warszawskim Teatrze Kamienica w ramach międzynarodowej konferencji poświęconej bezdomności, a także podczas Festiwalu Malta. Wszędzie wzbudzał silne emocje. Wielu widzów po obejrzeniu pytało, czy mogliby coś zrobić dla bohaterów przedstawienia…

Właśnie nadarza się ku temu okazja. Na Trzeciej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu trwają próby do kolejnego spektaklu mieszkańców Ośrodka w Szczepankowie zatytułowanego NIBYLANDIA. Ma on opowiadać o ich „wypadnięciu z wózka” – czyli poza ramy społeczeństwa – i potrzebie powrotu na jego łono. Jego realizacja jest obudowana stworzonym wspólnie z działem edukacyjnym Teatru Nowego programem edukacyjnym, który zakłada m.in. spotkania z przedstawicielami firm oraz potencjalnymi pracodawcami.

Projekt można wesprzeć finansowo, wpłacając dowolną kwotę na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/wikingowie

Poznaniacy hojnie wspierają projekt. W ciągu 13 dni 66 osób wpłaciło ponad 2700 złotych. Uzbierana kwota zostanie przeznaczona na honoraria dla bezdomnych artystów.

By powstała NIBYLANDIA realizowana pod reżyserską opieką Doroty Abbe potrzebne są nie tylko pieniądze. Mogą nam Państwo pomóc, przynosząc: lampki choinkowe, puszki z resztkami farb, kapsle, klasery w twardych oprawach, zawiasy, profile metalowe, kółka obrotowe, pióra, mały stary telewizor, latarki, kosz do gry w koszykówkę, sieć rybacka, tkaniny, kartonowe tuby/rulony, metalowe łańcuchy, wiadro, płyta pilśniowa lub wiórowa o wymiarach min. 180×60, hak, lampki nocne, latarnie, książki, poduszki, worki parciane, sznury i farby do twarzy.

W sprawie materiałów prosimy o kontakt pod numer telefonu: 500 097 374.

Z przyniesionych przez Państwa materiałów bezdomni aktorzy własnoręcznie zbudują scenografię do spektaklu w ramach specjalnych warsztatów plastyczno-scenograficznych, prowadzonych przez projektantkę wnętrz, Olę Knedler, wykorzystującą w swej pracy elementy arteterapii i recyklingu.

Projekt NIBYLANDIA powstaje w kooperacji Kolektywu 1a, Teatru Nowego oraz Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie (ZOBACZ WIĘCEJ: Film)