Wiadomości

RUSZYŁY INTERPRETACJE

RUSZYŁY INTERPRETACJE

Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Tegoroczna, odmieniona edycja odbędzie się pod hasłem wolności, a specjalnie na „Interpretacje” powstał, dziejący się już od września, projekt „Reaktor Katowice”.

Nowa dyrektor artystyczna Katarzyna Janowska zaprosiła do współpracy między innymi Wojciecha Majcherka i Romana Pawłowskiego wchodzących w skład komisji konkursowej oraz fundację Foma, która na festiwalu Malta 2013 zainicjowała program Generator Malta, a specjalnie na festiwal Interpretacje powstał dziejący się już od września projekt „Reaktor Katowice”.

Tegoroczna, odmieniona edycja odbywa się pod hasłem: Wolność. W tym roku festiwal otworzyła debata, w której udział wzięli m.in.: prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Festiwalu Malta Michał Merczyński, reżyser Grzegorz Jarzyna, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski, aktorka/reżyserka Ewelina Marciniak.

W konkursie festiwalu znalazło się pięć przedstawień, wybranych spośród 90:

Dziady w reż. Radosława Rychcika, zrealizowane w Teatrze Nowym w Poznaniu,
Termopile polskie w reż. Jana Klaty – Teatr Polski we Wrocławiu,
Wesele w reż. Marcina Libera – Teatr Polski w Bydgoszczy,
Skąpiec w reż. Eweliny Marciniak – Teatr Polski w Bydgoszczy,
Koń, kobieta i kanarek w reż. Remigiusza Brzyka – Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

Ponadto w programie znalazły dwa spektakle mistrzowskie: Druga kobieta w reż. Grzegorza Jarzyny i Księga Hioba w reż. Eimuntasa Nekrosiusa.

Skład tegorocznego jury: dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, zdobywca Lauru Konrada Grzegorz Jarzyna, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego Jonathan Mills, aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, pisarz Ignacy Karpowicz.

***

Festiwalowi towarzyszyć będzie „sekcja dokumentalna” – Interpretacje.doc, w ramach której zaprezentowane zostaną przedstawienia oparte na autentycznych historiach.

Synek w reż. Macieja Podstawnego – spektakl o Śląsku wyprodukowany przez kopalnię Guido z Zabrzu,
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety w reż. Pawła Palcata, który przeniósł na scenę reportaże Swietłany Aleksijewicz,
Chopin bez fortepianu Michała Zadary
W samo południe Wojciecha Ziemilskiego.

„Reaktor Katowice”, towarzyszy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. W jego organizację włączyły się aktywiści, artyści, instytucje i stowarzyszenia, którym zależy na aktywnym udziale mieszkańców w inicjatywach społeczno-kulturalnych.

W programie „Reaktora” znalazły się:

– prezentacje spektakli niezależnych pod szyldem Teatr Dzielnicowy koordynowane przez Inqubator Teatralny,
– cykl koncertów pod opieką Wojciecha Kucharczyka,
– realizacja słuchowiska opartego na tekstach Mirona Białoszewskiego Biało, w wykonaniu Asi Miny (Joanny Bronisławskiej)

Stowarzyszenie Inicjatywa przygotowało projekcje filmów w przestrzeni miasta i pokazy filmów w ramach projektu „Kino Wolność”.

Obrazki z Atlantydy, czyli nieznana historia katowickiego Hollywood to również akcja skierowana do mieszkańców z prośbą o aktywność wyobraźni i próby stworzenia nowej katowickiej scenografii – kadrów różnych gatunków filmowych, które przecież gdyby była taka możliwość na pewno kręcone byłby właśnie na Śląsku. Pomysłodawcą jest Adam Kowalski, Centrum Scenografii Śląskiej – oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Dezember Palast Proces Jacka Jabrzyka i Sebastiana Majewskiego, to projekt społeczno-teatralny oskarżonym stanie się budynek Centrum Kultury Katowice, niegdyś siedziba partii wybudowana na zlecenia ówczesnego Towarzysza Grudnia. W Katowicach mówi się o tym miejscu Pałac Grudnia, albo biały dom. Spektakl nawiązuje do słynnych antycznych procesów sądowych wytaczanych budynkom czy przedmiotom. Teraz dotyczyć będzie trudnej ciągle żywej przeszłości budynku – opowiada o losach, miejscu i ludziach, których historia splata się w tym miejscu. W projekcie wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta „Katowice”, ta sama, która grała na otwarciu budynku w 1979 roku.

„Reaktor Katowice” ruszył 10 września, inauguracje miała miejsce na hałdzie w dzielnicy Kostuchna poprzez symboliczne zapalenie odrestaurowanego neonu „Boże Dary”, ściągniętego i odzyskanego z fasady budynku pobliskiej kopalni Murcki-Staszic. Więcej ocalonych neonów będzie można zobaczyć na ulicach Katowic w projekcie „Muzeum Neonów Ocalonych” autorstwa Krzysztofa Krota.