Wiadomości

Nic do ukrycia

Nic do ukrycia

Autobiografia legendarnej dyrektorki Teatru Nowego, Izabelli Cywińskiej, to porywająca opowieść o miłości, sztuce, zdradzie i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. DZIEWCZYNA Z KAMIENIA do kupienia w kasie Teatru Nowego.

W nocie od wydawcy czytamy: DZIEWCZYNA Z KAMIENIA przedstawia m. in. unikalny obraz życia ziemiaństwa w powojennej Polsce oraz wnikliwą i barwną opowieść o przemianach społecznych, politycznych i kulturalnych w kolejnych dziesięcioleciach PRL i III RP, bogato ilustrowaną licznymi fotografiami z rodzinnego archiwum autorki. Izabella Cywińska sama jest uczestniczką kluczowych wydarzeń XX-wiecznej historii – od robotniczej rewolty w Poznaniu w 1956 roku po powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zdaje z nich porywającą, reporterską relację.

– Autorka dopuszcza czytelnika bardzo blisko siebie, nie ma przed nim nic do ukrycia – komentuje publikację Zdzisław Pietrasik z tygodnika „Polityka”.

Izabella Cywińska, urodzona w 1935 w Kamieniu Puławskim, to wybitna reżyserka teatralna i filmowa, od 1989 do 1990 minister kultury i sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego, związana z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (dyrektor w latach 1970-73), legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, (gdzie m.in. w 1981 wystawiła sztukę „OSKARŻONY: CZERWIEC PIĘĆDZIESIĄT SZEŚĆ, za wystawienie której była przez kilka miesięcy internowana w okresie stanu wojennego).

Książka DZIEWCZYNA Z KAMIENIA, została wydana przez Wydawnictwo Agora. Cena w kasie Teatru Nowego – 49 PLN.