Wiadomości

BOSKIE NAGRODY

BOSKIE NAGRODY

Dwie ważne nagrody dla twórców związanych z Teatrem Nowym w Poznaniu – to bilans zakończonego w minioną sobotę 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie.

Publiczność zobaczyła w sumie 36 przedstawień, w tym 16 w konkursie głównym INFERNO, 16 w sekcji PURGATORIO i 4 w sekcji młodych PARADISO. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Teatr w ruinie”. Zostało ono potraktowane nie dosłownie, ale w sposób metaforyczny, oddając aktualne trendy na polskiej scenie, co zawsze było głównym założeniem krakowskiej imprezy.

Zaprezentowane na festiwalu spektakle konkursowe oceniali: Reem Allam (Egipt), Cesar Augusto (Brazylia), Jurriaan Cooiman (Belgia), Matthias Pees (Niemcy), Diane Rodriguez (USA) i Ji-Young Won (Korea). W twórczym starciu najważniejszych wydarzeń ostatniego sezonu zatriumfowała propozycja Teatru Ludowego z Krakowa – SEKRETNE ŻYCIE FRIEDMANÓW w reżyserii (znanego publiczności Teatru Nowego) Marcina Wierzchowskiego. Nagroda za najlepszą reżyserię trafiła do rąk Agaty Dudy-Gracz za przedstawienie Teatru Nowego w Poznaniu pt. BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK. Na tym nie koniec dobrych dla nas wiadomości – nagrodą za najlepszą rolę kobiecą (Pani Jusia zwana Ścierwą, BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK, reż. Agata Duda-Gracz) 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” uhonorowano pracę Edyty Łukaszewskiej, aktorki Teatru Nowego w Poznaniu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Werdykt 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”
Na zdjęciu: Agata Duda-Gracz/Edyta Łukaszewska
Fot. Greg Noo-Wak