Wiadomości

POD KONTROLĄ

POD KONTROLĄ

Niezwykła instalacja w służbie profilaktyki raka piersi zagości w foyer Sceny Nowej Teatru Nowego w Poznaniu.

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Teatr Nowy w Poznaniu są partnerami projektu PIERSI POD KONTROLĄ W V4 – GRUPIE WYSZEHRADZKIEJ, stworzonego przez organizację wspierającą kobiety z rakiem piersi – Alliance of Women with Breast Cancer z Pragi.

W skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą 4 kraje – Czechy, Słowacja, Węgry i Polska. Projekt skierowany jest do ich mieszkańców, niezależnie od wieku i płci, którym chcielibyśmy za pomocą silnego i wyrazistego przesłania uzmysłowić, że w zmaganiu się z rakiem piersi ogromne znaczenie ma profilaktyka i że warto wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie – w 2012 roku zdiagnozowano blisko 1,7 miliona zachorowań. To też piąta najczęstsza przyczyna zgonu z powodu raka u kobiet. Rocznie w Republice Czeskiej diagnozuje się ponad 7 000 nowych przypadków raka piersi, ponad 5 000 jest ich na Węgrzech, ponad 17 000 – w Polsce, a ponad 2 600 – na Słowacji. 360 000 kobiet diagnozuje się każdego roku w krajach UE, przy czym bardzo często są to młode kobiety. Chociaż we wszystkich krajach V4 istnieją oficjalne programy badań profilaktycznych, to jednak mają one swoje ograniczenia, np. częstotliwość badań, ograniczenia wiekowe itd. Tym ważniejsze wydaje się budowanie w społeczeństwie świadomości, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka, za pomocą mądrych i ciekawie przeprowadzanych akcji informacyjnych.

Projekt, łączący w ciekawy sposób sztukę i zdrowie, to mobilna ściana złożona z gipsowych odlewów piersi osób zdrowych oraz tych dotkniętych rakiem piersi. Prezentowany w teatrze, ma stać się pomostem między światem medycyny i profilaktyki a światem kultury i jej odbiorców. Ściana gościła już w najważniejszych teatrach w Budapeszcie, Bratysławie, Koszycach, Ostrawie oraz Pradze – Teatr Nowy i jego Widzowie dołączają więc do prestiżowego grona.

Na uroczyste otwarcie ekspozycji w foyer Sceny Nowej zapraszamy 17 września o 14.30 – dokonają go: Krystyna Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, Eva Knappová – Dyrektor Alliance of Women with Breast Cancer, Piotr Kruszczyński oraz Jacek Nadarzyński – dyrektorzy Teatru Nowego.

Wystawa potrwa do 29 września 2019 roku i będzie dostępna w godzinach funkcjonowania foyer Sceny Nowej (45 minut przed każdym spektaklem). Odwiedzający foyer goście będą mogli porozmawiać o profilaktyce raka piersi z dyżurującymi tam przedstawicielkami „Amazonek” i otrzymać materiały szkoleniowe dotyczące samobadania.

Chętnych zapraszamy również na spotkanie w Lilla Cafe – kawiarni przy ul. Dąbrowskiego 97 w Poznaniu, w której za pomocą fantomów będą mogli nauczyć się, jak należy przeprowadzać samobadanie. Amazonki czekają na zainteresowane osoby w dniach 18 września i 20 września od 14:00 do 18:00.