Wiadomości

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE SPEKTAKLU „CHCIAŁBYM NIE BYĆ”

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE SPEKTAKLU „CHCIAŁBYM NIE BYĆ”

W związku z medialnymi doniesieniami dotyczącymi najnowszej premiery Teatru Nowego w Poznaniu – CHCIAŁBYM NIE BYĆ w reżyserii Adama Ziajskiego – oświadczamy, że spektakl nie opiera się na historiach Ewy Tylman oraz Michała Rosiaka.

Scenariusz powstał na podstawie opowieści, którymi podzieliły się z twórcami rodziny innych osób zaginionych, a także na podstawie danych przekazanych przez policję oraz Fundację ITAKA – partnera spektaklu.

Biorąc pod uwagę charakter dotychczasowej twórczości Adama Ziajskiego oraz doświadczenia Teatru Nowego związane z nurtem non-fiction, wierzymy, że w naszym repertuarze jest miejsce na takie spektakle – zwłaszcza dotykające ważnych kwestii społecznych, z pełnym poszanowaniem dla emocji osób, które opowiedziały nam o swoich przeżyciach.

Co roku w Polsce policja odnotowuje około 20 000 zaginięć. Nieliczne z nich trafiają na pierwsze strony gazet, jednak większość przechodzi bez echa. Chcemy skupić się na istocie zjawiska, jego przyczynach i skutkach, zwłaszcza dla tych, którzy zostają – rodzin, przyjaciół, najbliższych. Jesteśmy przekonani, że ta perspektywa jest potrzebna.

Twórcy spektaklu CHCIAŁBYM NIE BYĆ oraz Dyrekcja i Zespół Teatru Nowego w Poznaniu