Nowy+

UMIERANIE NA WŁASNYCH WARUNKACH?

Kiedy w wyniku ciężkiej choroby lub po długim życiu zbliżamy się do śmierci, tracimy coraz więcej zdolności. Może od pewnego momentu nie będziemy mogli chodzić ani mówić, może będziemy nieprzytomni. Kto w takiej sytuacji będzie mówić w naszym imieniu i podejmować decyzje? Jak możemy zawczasu ustalić, jak chcemy być traktowani i na jaki rodzaj zabiegu wyrażamy zgodę, a na jaki nie.

Obecnie w Polsce nie istnieje żadna prawnie wiążąca forma dokumentu, w którym możemy określić nasze życzenia dotyczące ostatniego etapu życia. Zapraszamy do debaty o zmianach mentalnych i prawnych, których potrzebujemy jako społeczeństwo, by móc umrzeć godnie i w zgodzie z własnymi wartościami. Będziemy dyskutować o osobistych doświadczeniach i konkretnych przykładach, przedstawimy koncepcję testamentu życia i oświadczenia Pro Futuro, porozmawiamy o rozwiązaniu jakim jest eutanazja i usłyszymy jak to wygląda w innych krajach. Zapraszamy!


Wydarzenie związane z polską prapremierą spektaklu PRAWO WYBORU Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego (Teatr Nowy w Poznaniu, 23 kwietnia 2022 roku, Duża Scena).


Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Transmisja na żywo będzie dostępna na stronie facebook.com/Instytut.Dobrej.Smierci
Zapisy: TUTAJ


W rozmowie wezmą udział:

MARCEL ANDINO VELEZ
Etnograf, antropolog, dziennikarz i publicysta, menedżer kultury. Obecnie także dyplomowany opiekun medyczny i gerontolog. Założyciel pionierskiej na polskim rynku firmy Młodszy Brat – Rodzinna Koordynacja Opieki Geriatrycznej.

MAGDALENA GABRYSIAK
Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku lekarskim. Obecnie pracuje na oddziale zakaźnym w Western General Hospital w Edynburgu, gdzie codziennie korzysta z DNAR (Do Not Attempt Resuscitation) – deklaracji podpisanej przez pacjenta wyrażającej niezgodę na resuscytację.

ANNA E. KUBIAK
Antropolog kultury. Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książek INNE ŚMIERCI. ANTROPOLOGIA UMIERANIA I ŻAŁOBY W PÓŹNEJ NOWOCZESNOŚCI, POGRZEBY TO NASZE ŻYCIE, ASSISTED DEATH IN THE AGE OF BIOPOLITICS AND BIOECONOMY.

AGATA MALENDA
Specjalistka chorób wewnętrznych i lekarka hospicjum domowego. Jej celem jest pomoc osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości ich życia do ostatnich chwil.

MATEUSZ PAKUŁA
Pisarz, dramaturg i reżyser teatralny. Autor książki JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ, w której opisuje osobistą historię odchodzenia swojego ojca.

Rozmowę poprowadzi ANJA FRANCZAK, towarzyszką w żałobie i doula umierania, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.

Kiedy? Gdzie?
20 kwietnia 2022 | 18.00
www.facebook.com/Instytut.Dobrej.Smierci
Zapisy: TUTAJ